банки

Разбита е международна криминална група използвала малуер, за да открадне 100 млн. долара от повече от 40 000 жертви, съобщава Би Би Си. Сложната полицейска операция е проведена на територията на България, САЩ, Грузия, Молдова и Украйна.

Групировката е заразила компютрите на жертвите с малуера GozNym, който записва данните за онлайн банкирането и достъпа до сметки. Организацията е била съставена от престъпници, които рекламирали уменията си в онлайн форуми.

Детайли от операцията бяха разгласени в щабквартирата на европейската полицейска агенция Европол. Оттам казват, че разследването е било безпрецедентно, особено що се отнася до трансграничното сътрудничество.

Криминални кибер услуги

Десетима членове на мрежата бяха обвинени в Питсбърг, САЩ в редица нарушения на закона, включително за кражба и пране на пари през американски и чуждестранни банки.

Продължава издирването на петима руснаци, сред които е и този, създал GozNym и  контролирал неговото развитие и управление, включително и продаването му на други киберпрестъпници.

Останалите членове от групировката ще се изправят пред подобни обвинения в няколко други страни. Лидерът на организацията, заедно с техническия си асистент, ще бъде изправен пред съда в Грузия. Друг член, чиято роля е била да превземе различни банкови сметки е бил екстрадиран в САЩ от България, за да бъде осъден.

Членовете, които са криптирали GozNym, така че да са сигурни, че той няма да бъде засечен в мрежата ще бъдат съдени в Молдова. Едно от нещата, които тази операция иска да подчертае, е колко често срещано е продаването на престъпни киберумения, казва проф. Алън Удуърд, учен от университета в Съри.

„Разработчиците на този малуер рекламират „продукта“ си, така че и други престъпници да могат да използват техните услуги за извършването на банкови измами“, казва още Удуърд.

По думите му това, което е познато като „криминални киберуслуги“ се е разпространило в последните години, позволявайки на организирани криминални групи да преминат „от традиционните наркотици в по-доходоносните киберпрестъпления“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук