Националният отбор на България по волейбол си гарантира участие на Европейското първенство тази година, след като записа класически успех над Австрия в група В на квалификацията в Хадера, Израел – 25:15, 25:18, 25:22, за малко над час игра.

Нашите стартираха много уверено в търсене на трета поредна победа и поведоха с 8:2 точки. Възпитаниците на Силвано Пранди поддържаха аванса си комфортно и не допуснаха изненади, а да дръпнат в геймовете. Втората част бе идентична, като „лъвовете“ се доближиха на гейм от крайния успех след 25:18.

В третата имаше леко отпускане в нашите редици, като Австрия дори поведе с три точки разлика при 12-9, но впоследствие България бързо заличи пасива и в края наложи волята си, за да се класира за Евроволей 2021 след трети успех в групата си в Израел и втори над австрийците след 3:1 в първия мач.

Българите не могат да бъдат изместени от първата позиция, тъй като Австрия вече е с баланс 1-3, докато Израел, утрешният съперник на нашите, е с една победа и две поражения. Най-резултатен за победителите бе Цветан Соколов с 18 точки – с по 12 се отчетоха Мартин Атанасов и Тодор Скримов. За Австрия Александър Бергер завърши с 15 пункта.

Европейското първенство по волейбол тази година ще бъде 32-о в историята на надпреварата. За втори път то ще се проведе в четири страни-домакини – Полша, Чехия, Естония и Финландия. Освен домакините на турнира, класиране вече си гарантираха действащия шампион Сърбия, Словения, Франция, Русия, Италия, Украйна, Германия, Белгия, Турция, Латвия и Северна Македония.