Националният отбор на България по волейбол за мъже започна с тежка загуба на Европейското първенство в Полша. В зала „Таурон Арена“ в Краков в първия си мач от група „C“ играчите на Пламен Константинов бяха надиграни от Русия с 3:0 (25:23, 25:20, 25:19)

В началото на първия гейм Русия натрупа аванс от 5 точки. При второто техническо прекъсване България стопи изоставането си до 2, след което изравни при 19:19. В края играта бе точка за точка, но две грешки в нашия състав доведоха до загуба на първия гейм.

Руснаците започнаха по-добре и във втората част като почти през целия гейм водеха с 4-5 точки, за да поведат с 2:0. Натежаха и грешките на българския тим при изпълнение на начален удар. Тимът, воден от Сегей Шляпников, продължи да играе по-уверено и в третия гейм и закономерно стигна до успеха.

Най-резултатен за българския тим бе Розалин Пенчев със 17 точки (3 блокади). За Русия Максим Михайлов и Дмитрий Волков записаха по 12.

България бе в състав: Георги Братоев, Розалин Пенчев, Виктор Йосифов, Николай Пенчев, Николай Николов, Цветан Соколов и Теодор Салпаров – либеро.