България, волейбол

Българският национален отбор по волейбол се изправя срещу европейския шампион Сърбия в решителен последен мач от Група В на олимпийската квалификация в Берлин.

Двубоят е с начален час 15:30 часа българско време и ще се играе в легендарната „Макс Шмелинг Хале“ в германската столица.

Нашите момчета постигнаха две страхотни победи в групата – с 3:2 срещу силния тим на Франция и 3:0 срещу Нидерландия.

Така на България ще и бъдат достатъчни само два спечелени гейма срещу европейските шампиони (загуба с 2:3 също ни класира), за да се класират на полуфиналите и да продължат битката си за спечелване на квота за Олимпиадата. При какъвто и да е успех пък, нашият тим ще завърши на първо място в групата.

Сърбия от своя страна стартира с тежка загуба от Франция с 0:3 гейма, след което победи Нидерландия със същия резултат. Така Западните ни съседи трябва да гонят задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да продължат напред към полуфиналите.

България е с много отрицателен баланс в срещите си със Сърбия, като има едва 8 победи и 15 загуби, и е в серия от три поредни поражения. Последната ни победа над „плавите“ е в Световната лига през 2017 година с 3:2 гейма.

Ако спечелим днес и се класираме на полуфиналите като първи в групата, ще се изправим срещу втория от група А. Това най-вероятно ще е тимът на Германия. Класиране напред като втори в групата ще ни изпрати срещу Словения, които почти сигурно ще победят Чехия в последния си двубой и ще завършат първи в група А.