Съставът на Барселона продължи убедителния си ход в Примера дивисион след ценен успех с 2:0 при гостуването си на Атлетик Билбао в мач от 10-ия кръг, игран на „Сан Мамес“.

Атлетик Билбао Барселона

Лионел Меси  и Паулиньо  се разписаха за тима на Ернесто Валверде, но големият герой беше Марк-Андре тер Стеген. Германецът се отличи с няколко майсторски спасявания. Лос блаугранас запазиха преднината си от четири точки пред Валенсия, а в актива си имат девет победи и едно реми.

Класиране Примера дивисион

Неизменните Лионел Меси и Луис Суарес застанаха на върха на каталунското нападение, а Андре Гомеш зае позиция в средата на терена при схема 4-4-2. Паулиньо също получи шанс в отсъствието на Андрес Иниеста. Ариц Адурис поведе баската атака, подкрепян от Иняки Уилиямс, Раул Гарсия и Иниго Кордоба.

Гостите от „Камп Ноу“ привидно стъпиха по-добре на терена. Първата опасност се появи пред вратата на Кепа Арисабалага. Нунес не изчисти добре с глава, Меси пое топката и шутира от ждроб от 21 метра – силно, но в обсега на вратаря.

В 14-ата Иниго Лекуе се включи по левия фланг и стреля, топката се отби от тялото на Самюел Юмтити. Домакините претендираха за дузпа, но определено нямаше основания за това.

В 18-ата Иняки Уилиямс центрира, Адурис стреля с глава, но Марк-Андре тер Стеген плонжира и майсторски се намеси. В рамките на следващата минута лъвовете на два пъти застрашиха вратата на лидера в класирането.

При първото положение защитниците на Барса изчистиха след леко суетене. Няколко десетки секунди по-късно Жорди Алба покри засадата и Адурис изскочи сам срещу вратаря. Блестящият Тер Стеген обаче плонжира мигновено и изби ниския изстрел.

В 21-ата и лос кулес изпуснаха отличен шанс за гол. Меси овладя след пас от Паулиньо в наказателното поле, финтира вратаря и побърза да стреля с десния крак, за да не си затвори ъгъла, и нацели близката греда.

Така страхотният му рейд завърши с голям пропуск. В 24-ата Луис Суарес шутира от малък ъгъл и не намери очертанията на вратата.

В 33-ата каталунците на Ернесто Валверде развиха добра атака, Алба върна към Луис Суарес, който шутира без забавяне от границата на наказателното поле – топката мина встрани. В 36-ата лос кулес взеха голов аванс. Жорди Алба успя да стигне топката до аутлинията и центрира ниско на първа греда. Там Меси засече и с нисък удар матира Кепа – 0:1.

В 40-ата Меси поднесе топката на дузпата към свободния Паулиньо, бразилецът шутира силно и разтресе напречната греда близо до сглобката. В 42-ата Меси беше съсечен на границата на наказателното поле. Луис Суарес реши да стреля от статичното положение и нацели главата на Аймерик Лапорт.

В 48-ата минута Меси изведе по прекрасен начин Андре Гомеш, но португалецът се завъртя в наказателното поле. Топката стигна до Лео, който също не намери пътя към вратата и загуби. В 53-ата Раул Гарсия тресна напречната греда след удар с глава при корнер.

Баските установиха нещо като натиск, пресирайки високо. В 61-ата Меси отново изведе Андре Гомеш в наказателното поле, но бившият играч на Валенсия не стигна до шут и беше блокиран.

В 65-ата Иняки Уилиямс получи топка в наказателното поле, направи финт, след което стреля по земя – в ръцете на Тер Стеген. В 66-ата Луис Суарес преодоля хитро защитник, но ударът му беше блокиран.

Минута по-късно крачка не достигна на Раул Гарсия да засече центриране на Кордоба. В 78-ата Адурис шутира по земя към близката греда – германският вратар отново беше на висота и не трепна.

В 85-ата Тер Стеген за пореден път се превърна в герой за барселонци. След изпълнение на корнер Адурис стреля с глава на първа греда, а вратарят на гостите показа забележителния си рефлекс и отново отрази.

Във втората добавена минута на полувремето каталунците вкараха втори гол на контраатака. Меси напредна и подаде наляво към Луис Суарес. Уругваецът стреля без забавяне, Кепа изби, но на крака на Паулиньо, който отблизо вкара за 0:2.

За Барса предстои мач от Шампионската лига във вторник, а идната събота на „Камп Ноу“ пристига Севиля.