връзките, Байдън

Байдън призова, в първите си съвместни преговори с всички 27 лидери на ЕС, за възстановяване на връзките, разкъсани от предшественика му Доналд Тръмп.

Рядък случай е американски президент да се обърне към събрание на Европейския съвет. Последният път беше участие на Джордж Буш през 2001 г. Барак Обама присъства на среща на върха между ЕС и САЩ с всички присъстващи държави-членки през април 2009 г.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че ЕС и САЩ могат да промотират демократичните ценности, като работят заедно, след като президентът Джо Байдън се присъедини към видеосрещата на върха с лидерите на блока.

„Като застанат заедно, рамо до рамо, ЕС и САЩ могат да покажат, че демокрациите са най-подходящият начин за защита на гражданите, за издигане на достойнството на хората и генериране на просперитет“, написа Мишел в Tуитър.

САЩ се надяват да изградят общ фронт на демокрациите срещу нарастващата мощ на авторитарните сили, водени от Китай и искат да привлекат като съюзник ЕС.

Лидерите на ЕС на свой ред приветстваха обещанието на Вашингтон да работят заедно, въпреки че някои твърдят, че блокът трябва да остане по-независим, след изолационистката политика на Тръмп.

САЩ и ЕС направиха първа стъпки към координирани съвместни действия срещу Пекин в понеделник, като обявиха синхронизирани санкции заради репресиите срещу уйгурите в Китай.

Те също така се споразумяха по-рано тази седмица да прекратят наложените по времето на Тръмп мита заради търговски спор, свързан с Boeing и Airbus.

ЕС иска да работи с Байдън за борба с пандемията от коронавируса и с изменението на климата, след като той върна САЩ като страна в Парижкото споразумение от 2016 г.

Тръмп не проведе общи разговори с всички лидери на ЕС, докато двамата предишни президенти Барак Обама и Джордж Буш имаха срещи с целия блок.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук