Тръмп Байдън

Избраният за президент на САЩ Джо Байдън ще превърне борбата с пандемията с коронавирус в свой основен приоритет след победата си над Доналд Тръмп, казват от екипа му, цитирани от Би Би Си. Обявявайки първите стъпки в плана му за преход, екипът му заяви, че ще има повече тестове и американците ще бъдат помолени да носят маски. Днес Байдън се очаква да назначи 12-членна работна група за борба с коронавируса.

Въпреки че Тръмп все още не е признал победата на Байдън демократът напредва с плановете си за поемане на властта през януари, след като големите американски медии и социологически организации обявиха, че гласовете на изборите са в негова полза.

В първата си реч като новоизбран президент в събота Байдън каза, че САЩ е „време да се излекуват“  и обеща „не да разделя, а да обедини“ страната.

Обръщайки се директно към привържениците на Тръмп, той каза:

„Трябва да спрем да се отнасяме към противниците си като врагове“.

Байдън и новоизбраният вицепрезидент Камала Харис заявиха, че екипът им ще се съсредоточи върху икономиката, борбата с расизма и изменението на климата, като стартираха и специален уебсайт за осъществяване на прехода в Белия дом.

Тръмп и екипът му заведоха редица съдебни дела в различни щати, но според служители на избирателните комисии няма доказателства, че гласуването е фалшифицирано.

Медиите съобщават, че висшите републиканци остават разделени относно това как да реагират на победата на Байдън, като някои отказват публично да признаят резултата от гласуването, допълва Би Би Си.

Републиканският лидер в Камарата на представителите Кевин Маккарти заяви пред Fox News, че всички преброявания и правни оспорвания трябва да бъдат завършени, добавяйки: „Тогава и само тогава Америка ще реши кой е спечелил състезанието.“

Но бившият президент на републиканците Джордж Буш поздрави Байдън за победата му, като заяви, че американският народ може да има увереност, че изборите са били по същество честни и че резултатът е ясен. Той също поздрави Тръмп за упорита кампания.

Какъв е пандемичният план на Джо Байдън?

Избраният президент обещава значителна промяна в начина, по който Белият дом се бори с коронавируса, след като Тръмп многократно омаловажава проблема и се противопоставя на мерките за обществено здраве, включително носенето на маски и социалното дистанциране.

Екипът на Байдън заяви, че ще осигури на всички американци достъп до редовно и безплатно тестване и ще предостави „ясни, последователни, основани на факти насоки“. Специалната работна група, която ще бъде сформирана ще бъде ръководена от бившия хирург Вивек Мърти и бившия комисар на Администрацията по храните и лекарствата Дейвид Кеслер.

 Байдън също иска правила, налагащи носенето на маски в цялата страна, които според него ще спасят хиляди животи. Той планира да призове всеки американец да носи маска, когато са около хора извън собственото си домакинство и иска губернаторите на щатите и местните власти да направят това задължително.

Избраният за президент редовно се появява на публично място винаги с маска, докато Тръмп до голяма степен избягва да го прави.

Случаите в САЩ се увеличиха с над 100 000 в неделя за пети пореден ден, докато над 237 000 души са починали. По-рано този месец най-добрият американски експерт по вируси д-р Антъни Фаучи заяви, че САЩ „не биха могли да бъдат позиционирани по-зле“, тъй като идва зимата и хората прекарват повече време на закрито.

Байдън обяви също така планове за рестартиране на засегнатата от вируса американска икономика, в която броят на безработните се увеличи с милиони, като предвижда  стимули за производството, инвестиции в инфраструктурата,  по-достъпни грижи за децата  и намаляване на разликата в благосъстоянието между различните етнически групи.

Как ще се справи със „системния расизъм“?

В поредното скъсване с ерата на Тръмп – която видя, че Тръмп е обвинен в подклаждане на расово напрежение Байдън има за цел да направи справянето с расизма в централен стълб на неговата администрация.

Той иска мерки, включително по-добър достъп до жилища на достъпни цени за чернокожи и малцинствени общности, справедливо отношение и заплащане на работниците и  осигуряване на възможност на Федералния резерв да намали различията в расовото богатство.

Байдън също иска да трансформира полицията в САЩ, като дори предвижда създаване на национална комисия за надзор на полицията. Освен това планира да намали броят на затворниците в САЩ, които са над два милиона души  и включва непропорционален брой чернокожи и затворници от малцинствата.

„Нашата система за наказателно правосъдие не може да бъде справедлива, освен ако не премахнем расовите, половите и доходните различия в системата “, се казва в плана му.

САЩ бяха разтърсени от протести срещу полицейската жестокост в навечерието на изборите. Кадрите на смъртта на Джордж Флойд в полицейския арест в Минеаполис през май предизвикаха възмущение по целия свят, а направеното проучване  показа, че расовото неравенство е вторият фактор,след икономиката, определящ как хората гласуват.

Какви са плановете на г-н Тръмп?

Президентът Тръмп тръгва на нова кампания в страната като предвижда митинги  в търсене на подкрепа за правните битки, които започва за оспорване на резултатите от изборите, каза говорителят на кампанията Тим Мърто, цитиран от агенция Ройтерс.

Би Би Си прогнозира победата наБайдън в събота, след успехите в ключовите щати Пенсилвания и Невада.

Тръмп не говори публично след обявяването на цифрите, но повтори предишните си твърдения за измама на гласоподаватели с постове в Туитър.  От щаба на Тръмп са категорични, че техният кандидат не планира отстъпление.

Тръмп заяви, че Байдън се „представя лъжливо като победител“ и продължи да отстоява позицията си , че изборите далеч не са приключили. Президентът взе повече от 70 милиона гласа, което е вторият най-висок резултат в историята.

Тръмп обеща да оспори резултатите от изборите на няколко фронта, сред които Джорджия и  Уисконсин. Той също така обеща да предприеме правни действия пред Върховния съд, като твърди, че е имал измама при гласуване без доказателства.

Ако резултатът от изборите бъде оспорен, това ще изисква юридически екипи да оспорят това в държавните съдилища. Тогава държавните съдии ще трябва  да наредят преброяването, а съдиите от Върховния съд могат да бъдат помолени да отменят вече взето решение.

Щабът на Тръмп заведе дело в Аризона заради бюлетини, подадени в изборния ден, за които твърдят, че са били неправилно отхвърлени. Държавният секретар на Аризона обаче заяви, че Тръмп се хваща „като удавник за сламка“.

Какво се случва след това?

Гласовете в някои щати продължават да се отчитат и на практика резултатите никога не са официални до окончателното удостоверяване, което се случва във всеки щат през седмиците след изборите. Това трябва да бъде направено преди 538 избрани длъжностни лица (избиратели) от Избирателния колеж – който официално решава кой ще спечели изборите – да се срещнат в своите столици, за да гласуват на 14 декември.

Гласовете на избирателите обикновено отразяват популярния вот във всеки щат, но в някои това не е официално изискване.

Новият президент официално полага клетва на 20 януари. Предаването на властта се извършва на церемония, известна като инаугурацията, която се провежда на стъпалата на сградата на Капитолия във Вашингтон.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук