Мониторингът върху България, осъществяван през последните 12 години от Европейската комисия, отдавна не изпълнява ролята си. Това стана ясно от думите на директора на българския офис на Европейския съвет за външна политика Весела Чернева, в интервю СПЕЦИАЛНО ЗА ДЕБАТИ.БГ.

„Изглежда, че мониторингът върху България ще отпадне. Този инструмент на Европейската комисия за натиск върху България и Румъния, според експерти, които наблюдават върховенството на правото в тези страни, отдавна не играе ролята, която би трябвало да играе. Това не означава, че България няма проблеми в тази сфера, особено що се отнася до свободата на медиите и правата на човека – две големи области, които не са обект на мониторингов механизъм”, каза Чернева.

По думите й това е причината, поради която Европейската комисия ще наложи нов инструмент за контрол, който ще бъде обвързан с еврофондовете.

„Тоест тези, които нарушават принципите на върховенството на правото ще имат намаление във фондовете, които получават от ЕС. Това е начинът на Европейската комисия да решава проблеми не само в България и Румъния, но най-вече в Полша и Унгария. Знаем, че това са две много проблемни страни, които нямат нищо против да приемат еврофондове, но се противят да приемат основните принципи и ценности на съюза. Така че, това няма да се разминава безплатно”, каза Весела Чернева.

И добави:

„За разлика от страни като Италия и Австрия, където има корупция, но има и съдебна система, която се сезира и започва съответните действия, в страни като Полша, Унгария, България, Румъния тази система действа избирателно. Всъщност, това е основната причина, поради която се въвежда такъв хоризонтален механизъм, който да може да хваща всички страни, които имат проблеми с върховенството на закона.

Тук вече не се говори само за корупция и организирана престъпност, както беше в Механизма за сътрудничество и проверка досега, а става дума за по-широка мрежа от критерии и оценяването на всички страни ще бъде по тези критерии”.

Тя добави, че основните кандидати за намаляване на фондовете са страните получателки като Унгария, Полша, България, Румъния.

Цялото интервю с Весела Чернева може да прочетете по-късно в рубрика ИНТЕРВЮ на ДЕБАТИ.БГ

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук