Меркел, Юнкер
на снимката: канцлерът на Германия Ангела Меркел и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер

На извънредна среща в Брюксел вчера лидерите от ЕС обсъдиха контрола на миграцията.  Дискусиите се съсредоточиха върху три въпроса: външно измерение на проблема, граничен контрол на външните граници и реформата на системата за даване на убежище.

Извънредната среща беше свикана от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и се проведе на фона на изключително изострените отношения между страните членки по въпроса за мигрантските квоти. Лидерите на държавите от Вишеградската четворка отказаха да присъстват.

ГЕРМАНИЯ

След разговорите канцлерът на Германия Ангела Меркел коментира:

„На дискусиите за миграцията на срещата на върха в Брюксел беше проявена много добра воля”.

„Участниците в срещата са единодушни, че външните граници на Европа трябва да бъдат охранявани по-добре, за да не се допуска нелегално влизане на хора и че всички страни трябва да споделят всички тежести на миграцията”, каза Меркел.

Меркел
на снимката: канцлерът на Германия Ангела Меркел

Страните, където за първи път влизат повечето мигранти, не бива да бъдат оставени да се справят сами с мигрантския наплив, смята канцлерът на Германия.

Тя добави:

„Освен това не бива мигранти да избират в коя европейска страна да кандидатстват за убежище”.

По думите й всички искат да се намали незаконната миграция и границите да бъдат защитени.

„Не може едни да се занимават само с първичната, а други –  само с вторичната миграция. Всеки отговаря за всичко. Когато е възможно, искаме европейски решения. Когато това не е възможно, искаме да съберем тези, които имат желание, и да намерим обща рамка за действие”, каза Меркел.

Тя обърна специално внимание, че споразуменията между ЕС и Турция служат за пример, но за да може Турция да изпълнява задачата да подкрепя мигрантите с европейска помощ, трябва, „да платим и втория транш“.

ФРАНЦИЯ

От своя страна френският президент Еманюел Макрон каза, че на срещата не са били взети решения, противоречащи на европейските ценности.

Ципрас
на снимката: президентът на Франция Еманюел Макрон

„Решения, които биха използвали тактиката на принудително връщане или биха противоречали на международните закони за човешките права, на европейското право“, каза Макрон.

ИТАЛИЯ

Италианският премиер Джузепе Конте допълни, че се връща в Рим доволен от срещата.

„Поведохме дебатите в правилната посока“, заяви Конте, който представи план на Италия за радикална промяна в миграционната политика на Европейския съюз.

ГЪРЦИЯ

Според гръцкия министър-председател Алексис Ципрас много от предложенията на Италия за промяна на миграционната политика на Европейския съюз са представяни и преди.

Ципрас
на снимката: председателят на Гърция Алексис Ципрас

„Вече са били правени опити повечето от тях да бъдат приложени”, добави Ципрас след лидерската среща на Европейския съюз в Брюксел.

БЪЛГАРИЯ

Българският премиер Бойко Борисов заяви, че в никакъв случай няма да сключи двустранно споразумение за връщане на бежанци в България от Германия.

Думите му дойдоха в отговор на предложението на германския канцлер Ангела Меркел, която предлага двустранни или тристранни споразумения между страните членки с идеята за вторично придвижване на мигрантите.

„Категорично казах против. Трябва да бъдем справедливи. Това г-жа Меркел като двустранни споразумения може да го поиска тогава, когато границите – външните са надеждно на 100% затворени”, обясни Борисов след срещата.

На въпрос дали е консултирал страни като Албания за идеята си за изнесени центрове, премиерът отговори”

„Изрично за Албания въобще не е говорено. Аз защитих и Западните Балкани, като говорих за Европа, а не за части само от ЕС. Защото еднакво мили са ми Македония, Албания, Сърбия и всички останали. Така, че ние говорим за територията на цяла Европа, а не само за държавите членки.”

Премиерът заяви, че е получил подкрепа на френския президент Макрон за тази своя идея.

На влизане в Европейската комисия за извънредната среща на мигрантите премиерът Бойко Борисов заяви, че няма да има връщане на мигранти към първоприемната страна, ако е изтекъл срокът за това.

ПРЕДИСТОРИЯТА

Припомняме, че преди срещата френският президент Еманюел Макрон поиска финансови санкции за страните, които отказват да приемат бежанци с доказана нужда от предоставяне на убежище.

На натиск е подложена и германският канцлер Ангела Меркел, чийто коалиционен партньор – баварският Християнсоциален съюз, заплаши, че ще започне да отпраща още на границата мигрантите, регистрирани в друга страна членка на Евросъюза.

Това пък предизвика реакцията на австрийския канцлер Себастиан Курц, който заплаши, че ще върне граничния контрол в прохода Бренер, ако Германия предприеме обещаните действия.

Страните от Вишеградската четворта – Унгария, Полша, Чехия и Словакия, които твърдо отказват да приемат бежанци, заявиха, че няма да присъстват на срещата.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук