Бердих, Надал

Рафаел Надал продължи с категоричното си представяне на тазгодишния Аустрелиън Оупън, след като постигна нова трисетова победа в турнира – 6-0, 6-1, 7-6 (4) срещу Томаш Бердих. Първите два сета преминаха изцяло под подготовката на испанеца, който триумфира в надпреварата през 2009 година.

Поставеният под номер 2 в основната схема загуби само един гейм, като завърналият се наскоро след контузия чех нямаше отговор на безмилостната игра на Надал от основната линия, както и подобрения му сервис, който му носеше лесни точки на собствено подаване. В третата част финалистът от Уимбълдън все пак даде отпор на 17-кратния шампион от Големия шлем, като победителят в нея бе определен след тайбрек. В него Бердих бе равностоен в началото, но в края 32-годишният испанец се откъсна в точките и затвори мача в своя полза след 7-4.

Така Надал е отново на четвъртфинал в Австралия, след като миналата година отпадна от хърватина Марин Чилич след отказване. Той се реваншира за загубата си от Бердих на четвъртфиналите през 2015 в Мелбърн, когато бе победен в три идентични сета от него. В спор за място на полуфиналите Надал ще срещне талантливия американец Франсис Тиафо, който навръх рождения си ден надигра в четири тежки сета българина Григор Димитров, за да се класира за първия си четвъртфинал в турнир от Големия шлем.