Северна Корея

Положението в Северна Корея е криза, която в най-лошия случай заплашва с ядрената война, пише Би Би Си. Но нека направим крачка назад.

Защо Северна Корея иска ядрени оръжия?

Корейският полуостров беше разделен след Втората световна война, а комунистическият север се превърна в сталинистка диктатура.

Почти напълно изолирани от световната сцена, нейните лидери казват, че ядрените оръжия са единственият възпиращ акт срещу външния свят, който се стреми да го унищожи.

Колко близко е Северна Корея  до изстрелване на балистична ракета към САЩ?

Последните изпитания на Северна Корея показват, че те имат междуконтинентална балистична ракета (МКВР), способна да стигне до САЩ. През тази година те са тествали ядрени оръжия пет пъти. Отчетите на разузнаването предупреждават, че страната е близо или вече е постигнала „миниатюризация” – разработването на ядрена бойна глава, достатъчно малка, за да се побере на ракета.

Пхенян разглежда САЩ като основен противник, но има и ракети, насочени към Южна Корея и Япония, където се намират хиляди американски войски.

Какво бе направено до тук, за да бъде спряна Северна Корея?

Опитите за договаряне на споразумения за помощ за разоръжаване многократно са се проваляли. ООН прилага все по-строги санкции – с малък ефект. Китай, единственият истински съюзник на Севера, също постави икономически и дипломатически натиск на страната. От своя страна президентът на САЩ Доналд Тръмп заплашва с прилагането на военна сила.

Истина ли е този път?

Кризата продължава от години, но миниатюризацията и американците, които са на път да атакуват, са играчи, които променят играта.

В сряда Пхенян заяви, че обмисля ракетни удари край територията на Гуам в САЩ.

Ядрената конфронтация изглежда по-реална от всякога, но все още е далеч от това да се случи насистина, пише Би Би Си.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук