„Писалка“, която разпознава раковите клетки за 10 секунди, са изобретили учени от Университета в Тексас. Технологията може да даде допълнителна сигурност на хирурзите при операциите на онкоболни. А тестовете с нея, публикувани в сп. „Science Translational Medicine“, показват, че тя е безпогрешна в 96 на сто случаите, предава Би Би Си.

MasSpec Pen разпознава туморните клетки, благодарение на уникалния им метаболизъм, обяснява учените от Тексас. С едно докосване,„писалката“ взема проба от тъканта и й прави светкавичен анализ. Устройството е свързано с мощен масспектрометър, който за секунда може да анализира масата на хиляди химикали.

Ракова писалка

Апаратът буквално взема „химически отпечатък“, който ориентира хирурзите дали режат здрава или ракова тъкан, обяснява пред  Би Би Си химикът от Тексаския университет Ливия Еберлин. Именно това е едно от предизвикателствата при операциите на онкоболни – всички злокачествени клетки да бъдат изчистени, за да не се стигне до рецидив на болестта.

При някои тумори – като мозъчните например, рискът от увреждания, ако хирурзите са презастраховат, е голям и тук на помощ може да дойде „писалката“, смятат US учените. „Инструментът, който разработихме е елегантен и прост. Освен това, няма пречка за кратко време да се озове в ръцете на хирурзите“, вярва д-р Еберлин.

Ракова писалка

Тестовете с „писалката“ в операционните ще започнат през 2018 г. Досега изследователите са проверявали възможностите й само в лаборатория.

Анализирали са проби с диаметър 1.5 мм, но – за да развият прецизността на технологията, сега ще опитват и с по-малки – около 0.6 мм. Голямо предимство на MasSpec Pen е, че изключително евтин. Не така стои въпросът с масспектрометърът обаче, който, освен скъп, е и доста обемист, което го прави непрактичен за хирурзите. „Работим над по-малък вариант, който да е подходящ за операционна и да е по-евтин“, уточнява д-р Ебелин. Колегата й в екипа – хирургът д-р Джеймс Сълибурк, пък е категоричен: „Заслужава си всеки опит да предложим на пациентите по-прецизна, по-кратка и по-безопасна операция.Технологията MasSpec Pen прави и трите“.

Ракова писалка

Разработката на екипа от Тексас получава адмирации и във Великобритания. „Вълнуващо изследване като това има потенциала да скъси времето, за което лекарите доказват дали клетките са злокачествени. А по-бързият отговор на този въпрос по време на операция дава по-добри възможности за пациентите“, коментира д-р Айн МакКарти от Центъра за изследване на рака във Великобритания.

От Би Би Си информират, че и на Острова работят на разработки, подобни на „писалката“ от Тексас. Екип на лондонския „Imperial College“ например разработва скалпел, който „надушва“ раковите клетки.

За още интересни статии, анализи, коментари и интервюта следете страницата ни във Фейсбук Дебати.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук