Осъдената за подкуп Биляна Петрова излиза предсрочно от затвора.
Това е решил окончателно апелативният съд в Бургас, но определението му още не е публикувано, става ясно от публикация в страницата на Петрова във Фейсбук.
В края на 2022 г. Петрова беше осъдена на 5 години затвор заедно с бившата кметица на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и предшественика ѝ Петко Дюлгеров, припомня lex.bg.
Те бяха осъдени за поискан и получен подкуп от бизнесмена Александър Ваклин. Оттогава са в затвора, като Иванчева изтърпява присъда от 6 години затвор, а Дюлгеров беше осъден на 4 години.
Състоянието на Петрова обаче се влоши и тя няколко пъти искаше предсрочно освобождаване. Преди месец съдия Георги Йорданов от окръжния съд в Сливен реши да освободи предсрочно Петрова, като такова беше становището и на началника на затвора в Сливен.
Прокуратурата обаче протестира определението и делото стигна до апелативния съд в Бургас, който днес реши окончателно да освободи Петрова предсрочно.
Снимката е от страницата на Петрова във Фейсбук
Така тя излиза от затвора, след като изтърпя 4 години от присъдата си и оставаща по-малко от година от нея. Около година и осем месеца Петрова беше в затвора, над две години пък ѝ бяха приспаднати от престоя в ареста, а още три години – от работа.
Десислава Иванчева призова за предсрочното освобождаване на Биляна Петрова от затвора
В становището си от затворническата администрация стана посочват, че рискът от рецидив при Петрова е среден заради констатирани колебания.
Още от края на миналата година обаче Петрова е била на лек режим, работи и е била двукратно награждавана. Отчетено беше също, че наличието на образование, квалификация и семейна подкрепа увеличават защитите от рецидив и затова заключението на администрацията беше, че тя може да бъде освободена предсрочно.
До същото заключение стигна и съдът в Сливен, който в определението си каза, че Петрова не е наказвана, няма нарушения на вътрешния ред, проявила е инициативност и сътрудничество при социални и възпитателни мероприятия, работила е, има изградени трудови навици, била е награждавана и е поощрена чрез промяна на режима.
Петрова пък призна, че е допуснала грешки, които няма да повтаря. Пред първата инстанция тя каза, че престоят в затвора завинаги е променил мисленето и ценностите ѝ.
„Преосмислих позицията си по отношение на факторите, довели до моето осъждане. Научих се на търпение, ред и дисциплина. Подготвена съм да живея живота си сред свободните хора и да спазвам закона. Имам стабилна среда, дом, приятели и семейство, които ме подкрепят и които не са криминално проявени. Изградих реалистични житейски планове“, каза Петрова пред съда.
Тя обаче обясни, че заради настъпилите здравословни проблеми в затвора няма подходяща работа за нея, докато навън може да започне да работи и да изкарва прехраната си с честен труд, да е полезна за обществото и да живее законосъобразно.
Прокуратурата не беше съгласна с освобождаването ѝ като изтъкна, че процесът на поправяне при Петрова не бил завършен. Мотивите на държавното обвинение бяха, че само две от целите в индивидуалния план за изпълнение на присъдата са изпълнени, а шест – само частично.