президент среща работодатели

Предложените от правителството компенсации за бизнеса заради високите цени на електроенергията не са достатъчни и е възможно да доведат до рязък спад в икономиката, безработица и социално напрежение. Това са заявили на среща с президента Румен Радев представители на работодателските организации.

„Анализирахме подробно ситуацията, нямаме различия с президента, обсъдихме възможни варианти за реакция. Стигнахме до извода, че най-работещо е компенсиране на потребителите на свободния пазар чрез възстановяване на част от надвзетите суми във връзка с екстремните цени на тока“.

Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), след среща при президента с представители на работодателските организации.

По думите му свръхпечалбата в АЕЦ „Козлодуй“, в НЕК и във Фонда за сигурност на язовирната система са достатъчни за компенсиране на всички потребители на свободния пазар – предприятията в промишлеността, училища, детски градини, болници, музеи, театри.

„Европейската комисия е дала набор от възможности – „сандъче с инструменти“, и там е записано изрично, че пряко компенсиране на всички не е държавна помощ, защото, тъй като е за всички, пазарът не се изкривява“.

Велев подчерта, че компенсацията трябва да е функция на цената, а да не е фиксирана.

Представителите на работодателските организации са предложили създаване на експертен консултативен съвет по енергетика.

„Важно е да се знае, че България има добро решение и може да извлече конкурентни предимства от цялата ситуация. Имаме шанс да се включим в преразпределението на веригите на доставки и да увеличим продажби и заплати с двуцифрено число“, каза още той.

Председателят на Управителния съвет на Българската стопанска камара Добри Митрев коментира, че предложения таван на компенсацията в размер на 30% от действителната пазарна цена, прави мярката неработеща:

„Таванът от 30% от пазарната цена всъщност ще помогне на някои от предприятията да оцелеят още няколко дни, но няма да ги спаси.“

Митрев обясни исканията на българските предприятия за компенсиране на 75% от разликата между действителната пазарна цена за съответния месец и цената по мораториума за бита.

„Това, което президентът всъщност изслуша – ние показахме нашите изчисления, нашите варианти за това, което би било справедливо обезщетение на практика за този иззет ресурс от българските предприятия, който в момента е в българската енергетика. Информирахме го за това, че дори не са необходими средства от републиканския бюджет за компенсиране на всички небитови потребители и че в края на краищата едно справедливо компенсиране, не просто няма да ни позволи да затънем като икономика, а може да ни даде огромен шанс за икономически растеж“.

Президентът се ангажира да продължи конструктивния диалог с работодателите за намиране на решение за овладяване на кризата и за начертаване на средносрочни и дългосрочни приоритети в сектор „Енергетика“. Участниците в срещата предложиха конкретни мерки за компенсиране на бизнеса и апелираха за свикване на експертен консултативен съвет за енергетика с участието на представители на компетентните институции и експерти, за да се намерят работещи решения за справяне с проблема.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук