Стефанос Циципас

Стефанос Циципас се класира за полуфиналите на Аустрелиън Оупън, след като надигра категорично Яник Синер в три сета – в отделните части 6-3, 6-4, 6-2, за близо два часа игра.

Първата ракета на Гърция изигра перфектен мач и не допусна почти никакви колебания срещу талантливия италианец в рамките на три сета. В първия той проби подаването на Синер още във втория гейм и след това не изпусна контрола върху частта. Във втория пробивът дойде в третия гейм, като последва пауза заради започналия дъжд над Мелбърн. Двамата тенисисти седнаха край корта в очакване на затваряне на покрива, но това не афектира Циципас, който отново сервира безупречно и се доближи на сет от крайната победа. В третата част Синер допусна брейк, но се добра до равенство в сервис гейма на съперника за първи път в мача в четвъртия гейм.

Той обаче не успя да стигне до точка за пробив, Циципас затвърди брейка и направи още един, след което безпроблемно си гарантира победата. Тя го изпрати на третия му полуфинал на Откритото първенство на Австралия след тези през 2019 (загуба от Рафаел Надал) и 2021 (загуба от Данийл Медведев), като той се надява да стигне до първия си финал на австралийска земя. Гъркът спечели 79% от точките на първи сервис и не даде нито една точка за пробив пред Синер, който от своя страна не спаси нито един от четирите брейкбола пред съперника. Циципас приключи с 30 уинъра и 28 непредизвикани грешки, докато италианецът се отчете с 18 печеливши удара и 22 непредизвикани грешки.

В спор за място на финала Циципас чака победителя от последния четвъртфинал при мъжете, който противопоставя втората ракета в света Медведев на деветия в схемата Феликс Оже-Алиасим.