Столицата на Судан, Хартум
Суданската столица Хартум, 19 април 2023 г. Снимка: АП/БТА

Ожесточени улични боеве, в които се използва тежко оръжие и артилерийски огън, погълнаха централната част на столицата на Судан Хартум, докато увеличаващото се насилие подлага на изпитание влошаващото се примирие.

Залпове от въздушни удари и звуци от стрелба се чуваха в побратимения на Хартум град Омдурман през нощта. Сблъсъци бушуваха из цялата столица. Особено тежки бяха в районите в центъра на града, около основните правителствени и военни инфраструктури.

Болниците все по-често съобщават въздушни удари. Подобен удар пред болница Източен Нил в северен Хартум уби най-малко трима продавачи на чай и едно дете, оставяйки след себе си само кратер.

Силите за бърза подкрепа, паравоенна група, потърсила подслон в гъсто населените градски райони на столицата, обвиниха суданските въоръжени сили за нарушаване на примирието. Според тях те са ударили фабрики и медицински заведения, включително болницата в Източен Нил десетки цивилни бяха убити и ранени. Суданската армия, водена от фактическия лидер на страната, генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, твърди още, че Силите за бърза подкрепа са проникнали в домовете на войници и  държат семействата им.

И двете страни заявиха, че са готови да изпратят преговарящи за преговори в Саудитска Арабия. Първоначално дискусиите бяха ограничени до това как да се  прекрати огъня на фона на боевете, оставили повече от 500 жертви. Но истинският брой на жертвите е неизвестен, тъй като повечето болници не са в състояние да функционират пълноценно. Лекарски съюз описва купчини тела, оставени по улиците, докато около тях се водят боеве.

Припомняме, че във вторник двете воюващи страни в Судан се съгласиха на ново седемдневно примирие, но въздушни удари и стрелба разтърсиха столицата, въпреки това.

Докато двете военни групи се бореха за контрол над столицата, цивилните са най-потърпевши от кръстосания огън.

„Мисля, че преговорите ще бъдат трудни. Но огънят трябва да се прекрати, тъй като гражданите страдат толкова много, че се нуждаят от постоянно примирие, за да се върнат към нормален начин на живот“,  заяви Ахмед Ал-Муфти, дългогодишен защитник на правата на човека.

Бурхан и неговият съперник от Силите за бърза подкрепа генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти, до момента показват нежелание да прехвърлят властта на цивилни политици в Судан. Те сътрудничиха и на военния преврат през октомври 2021 г.

Докато битките бушуват в столицата и региона на Дарфур, гражданското общество все повече се намесва, за да помогне на хората в Судан. Коалиция от синдикати и групи  основа Гражданският фронт за спиране на войната и възстановяване на демокрацията. Те настояват за незабавно прекратяване на битките, връщане на политическия процес към гражданско управление, край на военното управление и основен ремонт на сектора за сигурност.

Хатим Елиас, който е един от основател на Народната инициатива за спиране на войната в Судан, изрази разочарованието си от начина, по който западните правителства и международни организации са реагирали на избухването на насилие.

„Усетихме, че бавният отговор на международната общност на кризата в Судан е тревожен знак. Те уж подкрепяха политическия преход и отделяха средства за него, но просто си тръгнаха”, каза той. „Когато изтеглиха своите дипломати, те изпратиха съобщение до народа на Судан. Разочаровани сме от отношението им, особено след евакуациите в холивудски стил на техните граждани.“

Бивши дипломати признаха, че суданските цивилни са били игнорирани на фона на желанието на международната общност да се справи с двамата генерали, които сега са се обърнали един срещу друг.

Текстът е публикуван в „Гардиън“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук