Външният министър на Великобритания – евроскептикът Борис Джонсън, спомена за възможен „провал“ на Брекзит.
Той е „възхитен” от категоричните методи, използвани от американския президент Доналд Тръмп, предаде „Франс прес”.
Агенцията цитира сайта „Бъзфийд нюз” и изказване на Джонсън на частна вечеря, организирана от консервативна група за натиск.
Министърът заяви, че премиерът Тереза Мей „ще навлезе във фаза, в която ще се държим далеч по-нападателно с Брюксел“.
„Трябва да приемете, че сега нещата може да се провалят. Окей? Не искам никой да изпадне в паника, докато се провалят. Без паника (. . .) Накрая всичко ще се уреди“, добави британският външен министър.
Брекзит ще бъде „необратим“, но „може би няма да е такъв, какъвто го искаме“, допълни Джонсън.
Според него има голям риск кралството да приеме споразумение, което нарушава много „червени линии“ в очите на радетелите за безкомпромисен Брекзит, какъвто е и той.
Джонсън смята, че документът може да задържи страната „в орбита около ЕС, в митническия съюз и до голяма степен в общия пазар“.
„Ако нямате куража да настоявате за независима политика, няма никога да получите икономическите изгоди от Брекзита. Никога няма да получите политическите изгоди от Брекзита“, каза той.
Първият дипломат на Обединеното кралство смята, че Доналд Тръмп използва твърди методи в отношенията си с Брюксел.
„Представете си Доналд Тръмп да направи Брекзита. Той би се заловил с това, действайки крайно твърдо“, отбеляза той.
„Все повече се възхищавам от Доналд Тръмп”, добави Джонсън.
И допълва:
„Все повече се убеждавам, че има метод в неговата лудост”.
Припомняме, че на 28 май излезе проучване на YouGov, от което стана ясно, че ако днес се проведе втори референдум „за” или „против” оставането на Великобритания в Европейския съюз, мнозинството от хората ще гласуват за оставане в Общността.
Допитване до общественото мнение, проведено от BMG Research специално за в. „Индипендънт“ през декември 2017 г. показа, че 51% от респондентите подкрепят оставането в ЕС, а 41% все още са привърженици на Брекзит.