Бойко Борисов, председателство
На снимката: Премиерът Бойко Борисов

Основните армии, които се бият срещу ИД са две. Никак не ми се отговаряше на този въпрос… Но щеше да има спекулации. Има хора, които гледат, слушат телевизия и може да решат да накажат. За съжаление сега привличаме внимание. И се надявам дотук да спрем. Не е добре да правим манифест  на подобно посещение, заяви в Народното събрание премиерът Бойко Борисов по повод питане на депутата БСП за България Елена Йончева за срещата му с президента на Иракски Кюрдистан Масуд Барзани.

Йончева пита какво се е договаряло на проведената на 25-ти май среща между Борисов и Барзани, защо българската общественост не е била информирана своевременно и вярно ли е, че България е обещала военна помощ и подкрепа за бъдещата независимост на автономната иракска област, както твърдят местните медии.

За срещата, ние научихме седмица по-късно, в края на май, от официалния сайт на президентството на автономния иракски район, излъчен репортаж по кюрдски телевизионен канал, както и от многобройните публикации и снимки в тамошни сайтове.

Борисов обясни информационното затъмнение със съображения за сигурност, но все пак не стана ясно защо мерките са били за българските, а не за кюрдските медии. Той потвърди, че посещението на президента Барзани било, за да рекламира предстоящия на 25-ти септември референдум за независимост на кюрдите в Ирак, но отрече да се  е изказвал в негова подкрепа. Премиерът заяви категорично, че това, което подкрепя е мирното уреждане на конфликта в Близкия изток и целостта на Ирак.

На въпроса на Йончева дали е обещал военна помощ за кюрдите, Борисов каза, че „темата за военната помощ не е била разисквана“. Но после, кой знае защо започна да разсъждава за българския военнопромишлен комплекс:

За това са създадени военните заводи. Хората са доволни, че са размразени цехове, но това отива в места с военни конфликти“, констатира министър-председателят и запита реторично: Да затворим ли военните заводи?

Борисов каза още, че визитата на Барзани в България била част от международната му обиколка, която включвала още Йордания, страна, посетена от кюрдската делегация преди България.

Няма лошо. В средата на април външният министър на Германия, Зигмар Габриел посети Иракски Кюрдистан, като първо пристигна в Багдад, столицата на Ирак. След срещата му с президента, веднага и категорично стана ясно, че Германия няма да снабдява с оръжия кюрдките сили „Пешмегара“ и че не подкрепя референдума. Не се наложи някой да му иска обяснения.

Информацията, какви срещи провежда премиерът с лидер от страна, в която се води военен конфликт, българската общественост получи от нема и къде и със закъснение. Стана ясно още, че за посещението на Барзани не е било уведомено и посолството на Ирак, което е дипломатически гаф.

По време на парламентарния контрол, Борисов отбеляза, че ще посредничи за подобряването на отношенията между Германия и Турция. Те достигнаха мъртвата си точка, след като правителството в Берлин взе решение да изтегли войските си от турската НАТО-вска база в Инджирлик, в резултат на забраната на турските власти, германски депутати да я посетят.

Не знаем доколко тази амбициозна  декларация на премиера отговаря на визитата на Барзани в България, но едно е сигурно, че Турция е твърдо против автономията на кюрдите. Нещо повече – сирийските кюрди бяха обвинени за атентата в Анкара от февруари. А преди време, съпредседателят на прокюрдската Демократична партия на народите в Турция, Фиген  Юксекдаг беше обвинен в подкрепа на тероризма, и заплашен от доживотен затвор.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук