Премиерите на България и Китай – Бойко Борисов и Ли Къцян подписаха споразумения между двете страни в сферите на енергетиката, инфраструктурата, туризма и културния обмен.
В началото на срещата българският премиер посочи, че страната ни има шанс – с прагматичност и спазвайки европейските правила – да развие промишлени, икономически, финансови и бизнес отношения с Китай.
Китайският премиер Ли Къцян заяви:
„Това е първото ми посещение в България след формирането на новото китайско правителство и първа спирка от моя европейски маршрут. България е древна държава с богата цивилизация. Току-що водихме разговор с премиера на четири очи и постигнахме съгласие по важни въпроси“.
И добави:
„Проведохме открити и задълбочени разговори с премиера Борисов. Говорихме за инициативата 16+1. Това е инициатива за сътрудничество. Тази платформа е много важна за насърчаването на бизнеса и културното сътрудничество. Китай и страните от ЦИЕ могат да предложат много един на друг, ние можем да е допълваме в икономиката и в други сфери“.
Премиерът на Китай допълни, че страната му приветства обединена Европа и силно евро.
„Най-важно е да следваме пазарните правила, правилата и законите на ЕС. Нашите проекти трябва да бъдат отворени и прозрачни”, посочи Ли Къцян.
Премиерът на Китайската република каза още:
„Китай подкрепя европейската интеграция и един обединен Евросъюз. Ние разбираме, че ЕС е важна сила за глобалния просперитет”.
Къцян смята, че Китай може да помогне и да допринесе за европейската интеграция.
От брифинга на двамата премиери стана ясно, че китайската държава има интерес да се засили сътрудничеството с България. Ли Къцян е много впечатлен от българската история и обеща да насърчи развитието на туризма.
„Готови сме да участваме в сътрудничеството в областта на ядрената енергия с България“, подчерта Ли Къцян, напомняйки, че Пекин вече сътрудничи с някои европейски държави в областта на мирната ядрена енергия.
„Трябва да използваме съществуващото оборудване за мирни цели. Ние ще засилим този процес“, добави той.
По думите му има много възможности за развитието на двустранната търговия с България и това ще засили процеса на евроинтеграция.
Той коментира и търговската война със САЩ заради въведените от Доналд Тръмп по-високи мита за китайски стоки.
„Китай никога няма да започне търговска война”, обеща Ли Къцян.
Той обаче увери, че Пекин ще защитава интересите си, ако някой иска да увеличава тарифите.
„Ще поддържаме авторитета на СТО. Никой няма интерес от търговска война, тя пречи на многостранния процес. Търговската война е лоша за всички. Ние имаме пазари, ще се ангажираме с по-нататъшно отваряне на пазарите си“, каза китайският премиер и обеща да защитава интересите на всички компании, включително чуждестранни, които ще работят на пазара на Поднебесната.
„Искаме да дадем повече възможности на България. Ще работя, за да представя България в Китай“, заяви Ли Къцян.
Важното послание на премиера Ли Къцян от София е, че форматът „16+1“ не разделя Европа.
„Той не е насочен срещу останалите държави. Напротив, там където кохезионните политики не могат да смогнат, китайските инвестиции могат да помогнат за развитието на страните от Централна и Източна Европа” заяви от своя страна премиерът Бойко Борисов.
По думите му форматът „16+1“ не цели разделяне и „цепене на съюза”, а колкото е възможно по-бързо държавите от Балканите да наваксат изоставането си от страните от ЕС.
„По отношение на АЕЦ „Белене“ можем да направим един добър проект с китайската страна”, подчерта българският премиер.
Той добави:
„Имаме редкия шанс прагматично, спазвайки европейските правила, на базата на тази добронамереност, която имаме, да развием икономически, промишлени, финансови, бизнес отношения в сферата на туризма, икономиката, културното наследство, образованието и познаването ни”, каза Борисов.
Борисов е получил личното уверение на Ли Къцян, че поема ангажимент за рестартирания проект АЕЦ „Белене“:
„С контактите, които Китай има с държави-членки на Европейския съюз, високоразвити технологични държави, действително по проекта „Белене“ бихме могли да направим един добър проект, за което той лично се ангажира да ни помогне да го изведем до успешен край“.
Китай възприема пазарния принцип на работа с партньорите в Европа, желае прозрачни проекти и процедури, каза в София китайският премиер, а Борисов потвърди, че сътрудничество ще има и в инфраструктурни проекти на Балканите за коридорите без европейско финансиране:
„Така че да могат да се върнат инвестициите. На базата на преминаващия трафик имаме възможност нашите министри да проведат срещи и да намерим интереса и на България, и на Балканите, и съответно на инвеститорите от Китай“, каза Борисов.