Премиерът Бойко Борисов благодари на всички, които са направили така, че България да има добър мониторингов доклад.
„И външно и вътрешно, и правосъдното министерство, а и към Станишев мога да изкажа благодарност, на комисар Тимерманс, на Жан-Клод Юнкер, и на всички, които направиха така, че да имаме добър доклад за България. Съжалявам, че някои наши опоненти реагират все едно нещо лошо се е случило”, каза Борисов в началото на правителственото заседание днес.
И добави:
„Никъде не казват правителството, Борисов или който и да било, казват България. Утре ще имат държава, която не е под ударите на механизма. В Европа всички държави ще продължават да бъдат наблюдавани за отстояване на демокрацията и принципите на ЕС”.
Той отбеляза, че трябва да вървим заедно със съседите, за да има просперитет нашият регион.
„Бяха тук „Репортери без граници”. Трябва да знаят, че когато са били тук по същото време беше Европейският съвет и каквото и желание да съм имал да се видя с тях, не съм имал тази възможност. Това, което държавата може да направи за свободата на словото, е разпространението да не оставя на частници, а „Български пощи“ да отговарят за него. В точка Б 4, понеже Български пощи са държавни 100%, гарантираме, че всяко издание ще отиде там, където искат да го прочетат, надявам се да ни подкрепите тази точка да бъде приета”, допълни премиерът.
Той отново се върна на темата за мониторинговия доклад на ЕК и заяви, че отпадането на механизма е нещо добро.
„Но още повече всеки ден, всеки час трябва да се борим за върховенството на закона, за борбата с корупцията, контрабандата и това, което към днешна дата са отчели е, че се прави добре, но ние още не сме идеални, трябва да положим още допълнителни усилия”, добави Борисов.
Припомняме, че на 22 октомври в най-новия си доклад ЕК прие за достатъчен напредъка на страната ни по изпълнение на ангажиментите, поети във връзка с механизма за сътрудничество и проверка (МСП), но за премахването на мониторинга ще е необходимо да се видят и становищата на Съвета на ЕС и Европарламента.
В доклада се разглежда постигнатият през изминалата година напредък в изпълнението на последните 17 препоръки, дадени от Комисията в доклада ѝ от януари 2017 г.
В него със задоволство се отбелязва последователната работа на България по изпълнението на тези препоръки, съобщиха от ЕК.
Необходимо е България да продължи да работи последователно за превръщането на отразените в доклада ангажименти в конкретно законодателство и за трайното му изпълнение.
България трябва да осъществява мониторинг на трайното изпълнение на реформите чрез новосъздаден съвет, който ще функционира след приключване на мониторинга на Комисията, като достигнатите заключения ще се използват в бъдещия диалог с Комисията в рамките на всеобхватния механизъм за върховенството на закона.
Както вътрешният мониторинг, така и механизмът, обхващащ целия ЕС, следва да подпомагат устойчивостта и необратимостта на реформите, дори след края на МСП за България.
Преди да вземе окончателно решение, Комисията надлежно ще вземе предвид становищата на Съвета и на Европейския парламент.
Решението се очаква до края на годината.