Властта използва репресивни похвати, за да наказва непослушните медии. Това е история, която се повтаря последните 20 години като само обвивката й е различна. Освен това медийното законодателство е несъвършено и дори това, което съществува не действа добре. Това коментира ръководителят на „Антикорупцоннен фонд“ и дългогодишен журналист Бойко Станкушев специално за ДЕБАТИ БГ.
Поводът е намаленият бюджет за БНР на два пъти само за няколко месеца – първо с 450 хил. лв. и втори път – със 388 хил. лв., което предизвика остра обществена реакция. По първоначални разчети промяната ще наложи и съкращаване на 40 човека.
В тесен смисъл нещата са още по-гнусни. Но в случая не са си направили добре сметката, защото посягат на единствената жизнена, голяма медия в България, която освен това е и най-старата. Опитът чрез намаляване на бюджетните средства, които щели да отидат за допълителни количества за ковид, е бих казал, е най-фашистко-сталинисткият епизод в историята на българските медии след 10-ти ноември.
По думите на Станкушев това се прави с цел назидание пред всички останали и неслучайно е чрез БНР, което е показвало „рога и зъби“, независимо от това кой е на власт.
Репресивната машина беше доизградена от ГЕРБ, това съществуваше преди тях, но не беше толкова неприлично. Има два типа хора – такива, които говорят публично и такива, които си траят, организират глуха съпротива и намират начини, защото са по-интелигентни от политиците като ги наказват.
Според него от години има порочна практика в отношението към обществените медии от страна на управляващите и тя следва идентичен модел.
Случаят с БНР може да бъде валиден за всяка медия, финансирана от държавата. Количеството програма и в БНР и в БНТ устойчиво се увеличава, а бюджетът варива.
Обикновено има и поощрения, но те наросно се правят в началото на мандата, за да се „погалят по главичката” и като видят, че това не става, започва обратният ход. Заради това обществените медии са много зависими от държавата, допълва Станкушев
Възможно ли е и как обществените медии да бъдат модернизирани; защо част от тях не успяха да изпълнят функцията си по време на динамичните политически процеси от последните месеци и каква е рецептата за силни обществени медии – цялото интервю четете ТУК.