Камарата на общините на Великобритания одобри законопроекта за излизане на страната от Европейския съюз, предаде „Ройтерс”.
След бурен дебат 324 депутатите гласуваха „за”, а 295 – „против“.
Нормативният акт ще позволи на Великобритания да продължи да функционира нормално, когато напълно прекрати връзката си с ЕС на 29 март 2019г.
Той трябва да сложи край на върховенството на европейското законодателство над британското национално право и да интегрира в британското законодателство европейските закони.
„Този закон е от основно значение, за да се подготви страната за историческия етап на излизане от ЕС“, каза малко преди вота министърът, отговарящ за Брекзит Дейвид Дейвис.
По думите му, законът гарантира, че в първия ден след Брекзит, Обединеното кралство ще има законодателство, „което да функционира, позволявайки излизането да протече леко и организирано, което е желанието на британците и на компаниите във Великобритания”.
За да бъде окончателно приет, законопроектът трябва да бъде гласуван и от горната камара на британския парламент – т.нар. Камарата на лордовете, което ще стане най-рано в края на януари.
„Ройтерс” определя изхода от гласуването като победа за премиера Тереза Мей над нейните политически опоненти, които искат „по-мек“ Брекзит.
Сега обаче Мей я чака по-трудна задача. Законопроектът отива за разглеждане в Камарата на лордовете. Британският премиер няма мнозинство в до голяма степен проевропейски настроената горна камара на британския парламент, отбелязва още „Ройтерс”.