В световен мащаб броят на починалите от коронавирус надхвърли 11 000. Държавата, която даде най-много жертви вече е Италия, макар че в Китай, откъдето тръгна епидемията, починаха 3 255. Броят на заразените е 284 697, от които 93 575 са напълно излекувани.
Италия регистрира нов антирекорд това денонощие с 627 смъртни случая, достигайки общо 4 032 броя починали.
Само за ден загиналите са се увеличили с 18,4%. Най-тежко засегната е областта Ломбардия, където заразените са 22 264, а починалите – 2549.
В Китай епидемията вече затихва, а Ухан – огнището на заразата – за втори пореден ден няма нови заразени. С бързи темпове обаче вирусът се разпространява в САЩ.
Европа обаче остана най-засегната от коронавируса.
След Италия, Испания е най-засегната от епидемията. Досега в страната за загинали 1 002 смъртни случая, а заразените са близо 20 000. Само за ден се отчита ръст на заболелите с 2 833 или 16,5%. Повечето от случаите – над 7000, са в Мадрид, а втора е автономната област Каталуния с над 3000.
Регионалното правителство на Мадрид обяви днес плановете си да създаде полева болница с 5500 легла на терена на конгресен център, която ще бъде оборудвана за пациенти, нуждаещи се от интензивни грижи.
В момента в Испания тече 15-дневна карантина със силно ограничаване на движението и контактите с цел да бъде забавено разрастването на епидемията. Властите изразиха надежда, че пикът на инфекциите скоро ще бъде прехвърлен и темпът на разпространение на вируса ще се забави.
Броят на заразените с коронавирус в Германия достигна 15 033, като само за денонощие те са се увеличили с 4 000. Починалите са 44, съобщава ДПА.
Южната германска провинция Бавария, най-голямата по площ в страната, ще наложи ограничения върху излизането навън за две седмици в опит да спре разпространението на новия коронавирус, съобщи регионалният премиер Маркус Зьодер, цитиран от Ройтерс.
Бавария стана първата германска провинция, която взима подобни мерки.
Франция предприема сериозни мерки за ограничаване на движението. Затворени са редица обществени места, сред които паркът Марсово поле и паркът на Дома на инвалидите. Забранено бе също преминаването и събирането по крайбрежните алеи на река Сена. Мерките ще важат и през уикенда. Целта им е доведат до по-добро спазване на наложената от властите карантина.
Президентът Еманюел Макрон изрази съжаление вчера, че твърде много французи не приемат достатъчно сериозно разпоредбите на карантината и не ги спазват.
Великобритания се отказа от първоначалните си хлабави мерки срещу разпространението на заразата. Правителството затвори пъбове, барове, ресторанти, кафенета. Няма да работят училища, нощни клубове, театри, кина, фитнеси. Засега не се ограничават пътуванията в страната, обяви премиерът Борис Джонсън. Засега мерките са в сила за 14 дни и след това ще бъдат ревизирани. Заразените с коронавирус във Великобритания са 3983-ма, а починалите – 177.
Увеличава се и броят на жертвите и болните в САЩ. Починалите вече са 205, а заразените са 14 250.
Случаи на заразяване с новия коронавирус вече са потвърдени във всичките 50 американски щата и окръг Колумбия, където е столицата Вашингтон. САЩ са на шесто място по брой починали от коронавируса. Калифорния обяви пълна карантина в опит да ограничи епидемията.
Губернаторът на най-големия американски щат Гавин Нюсъм нареди на всички граждани да си останат по домовете. Новата мярка позволява магазини за хранителни стоки и бензиностанции да продължат на работят. В петък и щатът Ню Йорк последва Калифорния и нареди на почти всички свои жители да си стоят вкъщи, предаде Асошиейтед прес.
Броят на заразените с коронавирус в Русия за едно денонощие нарасна от 199 на 253, съобщи ТАСС в петък, като се позова на Оперативния щаб за борба с епидемията. Новите случаи с в 9 региона на страната, а 33 от тях са в Москва. Седем от досегашните пациенти са изписани от руските болници за последния ден.
Много лекари се съмняват в достоверността на съобщаваните официални данни, пише Ройтерс. Съмненията се подхранват от рязкото увеличение на броя на болните от пневмония само в столицата Москва, чието население е около 13 млн. души.
Руските власти обаче твърдят, че статистиката е вярна, а президентът Владимир Путин се оплака, че Русия се превръща в мишена за фалшификати, чиято цел е да предизвика паника.
Много руснаци, като си спомнят как съветските власти скриха от тях бедствието в атомната централа в Чернобил, не мислят така, отбелязва Ройтерс.