На снимката: Президентът на централната банка на Германия Йенс Вайднам

Президентът на централната банка на Германия предупреди, за рисковете, които крият дигиталните валути, като изрично подчерта, че въвеждането им ще влоши финансовите кризи. По време на конференция във Франкфурт, организирана от „Бундесбанк“ и посветена на бъдещото развитие на централните банки, Йенс Вайднам каза още, че официална цифрова валута, би създала погрешна увереност у хората.

Той предупреди, цитиран от „Файненшъл Таймс“, че въвеждането на дигитални валути може да намали възможностите на частните банки да се справят с критични ситуации.

Световната финансова криза, доведе до създаването на голям брой неофицаилни цифрови валути като биткойн. Справянето с последствията от това ще е едно от основните предизвикателства пред централните банкери, прогнозира президентът на „Бундесбанк“.

Много често централните банки бяха приканвани да създадат официални цифрови пари и да се преборят с разпространението на криптовалутите, като едновременно с това и да помогнат на гражданите да заобиколят заемодателите от частния сектор. Според Вайднам обаче:

Ако позволим на частните лица да имат вземания в централната банка, активите им ще станат по-сигурни, защото тя не може да фалира. Подобна функция ще стане много важна, по време на кризи, защото хората, които имат депозити, с един клик ще прехвърлят парите си в официаната дигитална валута. Но, това, което дава повече сигурност на гражданите, може да се окаже заблуда за банките, защото управлението им ще стане още по-лесно.

Ако се създадат условия за лесно управление на депозитите, кредиторите няма да разполагат с необходимата ликвидност и няма да се борят за заеми.

Личното ми мнение, че на този етап централните банки, в качеството на регулатори, трябва да се стремят да направят съществуващата платежна система по-ефективна. Незабавните преводи са ключовата дума за този стремеж, каза президентът на „Бундесбанк“ и допълни, че по този начин ще намалее интересът на частните лице към дигиталните валути.

На снимката: Сградата на бундесбанк във Франкфурт
На снимката: Сградата на бундесбанк във Франкфурт

ЕВРОПЕЙСКИТЕ БЕЗОПАСНИ ОБЛИГАЦИИ

Предложението за създаване на нов клас Европейски безопасни облигации може да се разглежда като „стъпало“ към обединяване на държавния дълг на еврозоната, заяви още управителят на „Бундесбанк“ Йенс Вайдман, цитиран от „Уолстрийт Джърнъл“.

През миналия месец Европейската комисия представи „доклад за бъдещето на еврозоната„, който предвижда задълбочаване на икономическия и паричен съюз, като една от предложените в него идеи е за създаването на европейска безопасна ценна книга, която може да помогне за намаляване на уязвимостта на еврозоната от дългови кризи в бъдеще. Вайдман заяви във Франкфурт, че създаването на Европейски сигурни облигации би могло да се възприеме като стъпка към цялостни общи еврооблигации.

Трябва да се има предвид, че икономиката и финансовите пазари на еврозоната са сходни по размер с тези на САЩ, но единният валутен съюз не емитира общ федерален дълг.

По време на неотдавнашните дългови кризи в Блока, излагането на националните банки на техните собствени правителствени дългове засили волатилността и трусовете на финансовите пазари.

Правителството на Германия и централната банка обаче многократно отхвърлиха усилията за обединяване на дълга на 19-те евространи, като редица официални немски представители предупредиха, че подобни стъпки биха били неоправдани, без да има общо министерство на финансите в рамките на еврозоната. Йенс Вайдман посочи, че т.нар. „Европейски сигурни облигации“ би трябвало да бъдат изградени от участниците на финансовите пазари, а не от официална европейска институция.

По време на емитирането на нови държавни облигации би било по-лесно те да се разделят на такива от старши и от младши порядък, като е разумно да се удължи срока на падеж на т.нар. „младши облигации“, предложи шефът на „Бундесбанк“. Вайдман също така заяви, че ЕЦБ рискува да се окаже под политически натиск за запазване на настоящата прекалено разхлабена парична и лихвена политика.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук