Капитолия
Капитолия

Нахлуването в Капитолия от тълпа привърженици на президента Тръмп е безпрецедентно. Но през годините сградата е сцена на бомбардировки и дори на опит за убийство на президент. „Нешънъл джиографик“ разказва бурната история на Капитолия.

1814: Британските сили изгарят Капитолия

Сградата на Капитолия все още се строи, когато британските войници, нахлуват във Вашингтон в един от най-известните сблъсъци от войната от 1812 г. и го подпалват. Войските „запалиха гигантски огън от мебели“ във фоайето на Камарата на представителите и той изгаря толкова силно, че унищожава мраморната статуя на свободата на Джузепе Францони в естествен размер. Те разпалват още един огън в камарата на Върховния съд, който по това време е на Капитолия.

След като е направена оценка на щетите, няколко членове на Конгреса искат да преместят федералното правителство във Филаделфия или друг град, който смятат за по-безопасен. По ирония на съдбата самият Вашингтон се превърна в столица на страната, когато група пияни войници, ядосани от неплащането на заплатите им, нахлуват в Камарата на представителите на Филаделфия през юни 1783 г.

1835: Опит за убийство на президента Андрю Джаксън

На 30 януари 1835 г. британски имигрант на около 30 години на име Ричард Лорънс се опитва да убие президента Андрю Джаксън, когато той напуска погребението на конгресмен на Капитолийския хълм. За щастие, Лорънс се провали в опита си … два пъти. Когато прахът от първия му пистолет не успява да се запали, Лорънс изтегля втори пистолет, но пропуска целта и е заловен от страничните наблюдатели. Това е първият известен опит за покушение срещу американски президент.

Опитът за убийство се случва на фона на засилено напрежение сред депутатите, след като президентът налага вето на законопроект за повторно упълномощаване на хартата на Втората банка на САЩ. По-късно Лорънс, безработен бояджия, е признат за невинен поради лудост. Той не само твърди, че Джаксън е убил баща си, но също така твърди, че е крал Ричард III и че ветото го е лишило от плащанията на американските колонии, на които той е имал право.

1856: Жесток побой над сенатор Чарлз Самнър

 През 1856 г., когато напрежението за бъдещето на робството в САЩ се засилва в навечерието на Гражданската война, представителят на Южна Каролина Престън Брукс брутално удря с бастуна си сенатора от Масачузетс Чарлз Самнър. Причината е негово изказване против робството пред Сената. По-късно Съмнър се възстановява и Брукс подава оставка. Въпреки че Брукс е преизбран, той умира през 1857 г. преди началото на новия мандат на Конгреса.

1915: Бомба в приемната на Сената

През 1915 г., докато страната се готви да празнува уикенда на 4 юли, бивш професор от Харвардския университет на име Ерих Мюнтер детонира три пръчки динамит в приемната на Сената. По-късно Мюнтер обяснява, че е бесен, че финансистите на страната помагат на Великобритания през Първата световна война, въпреки официалния неутралитет на САЩ по това време. Няма ранени, Сенатът по това време е в пауза, но „Ню Йорк Таймс“ съобщава, че експлозията е разбила полилей, повредила мазилката на тавана на стаята и ударната вълна е избила вратите, включително тази на кабинета на вицепрезидента.

Пистолети и пуерториканско знаме

През 1954 г., много преди Капитолия да има повече мерки за сигурност, като металотърсачи, четирима пуерторикански националисти влизат в Камарата на представителите, изтеглят оръжия и започват да стрелят безразборно. Един от тях развява пуерториканско знаме. Петима членове на Камарата на представителите са ранени в протеста, който иска независимостта на асоциираната държава, контролирана от САЩ от 1898 г., след като се изправя срещу Испания в испано-американската война. Нападателите излежават дълги затворнически срокове, които са заменени от президента Джими Картър през 1979 г. след международна кампания.

1983: Бомба в Сената

Също така няма жертви, когато скрита бомба избухва под пейка пред Камарата на Сената, която взривява пантите на вратата на кабинета на сенатора от Западна Вирджиния Робърт Бърд. Атаката е дело на група, наричаща себе си „Въоръжено съпротивление“, която протестира срещу военни действия в Гренада и Ливан. Седем души са обвинени в нападението.

1998: Нападател застрелва двама полицаи от Капитолия

Въоръжен нападател пробива контролно-пропускателния пункт на Капитолия, убивайки полицейския служител Джейкъб Дж. Честън-младши, и влиза в офисите на лидера на мнозинството в парламента Том Делей. Инспектор Джон М. Гибсън призова хората да се скрият и започва престрелка с нападателя Ръсел Юджийн Уестън-младши, 41-годишен мъж от Илинойс. Въпреки че Гибсън е убит при стрелбата, действията му позволяват на други офицери да обезвредят нападателя. Убитите офицери са първите цивилни, погребани с почести в Капитолийската ротонда.

2001: Друга цел от 11 септември

След разрушаването на Световния търговски център и опожаряването на Пентагона по време на координираните  самолетни атаки на 11 септември 2001-ва година четвърти отвлечен самолет се насочва към Капитолия. Полет 93 обаче така и не достигна предвидената цел; пътниците му нападат похитителите в кабината и самолетът се разбива в провинция Пенсилвания. По-късно Националната комисия за терористични атаки установява, че планираната цел е била Капитолия.

2013: Жена преминава през контролно-пропускателния пункт и е застреляна

През октомври 2013 г. жена е застреляна и убита от агенти в Капитолия, след като се опитва да пробие контролно-пропускателния пункт на Белия дом. Тя е била преследвана от полицията в продължение на 12 пресечки.

34-годишната зъболекарка от Кънектикът Мириам Кери не е била въоръжена и е возила едногодишно бебе на задната седалка. Аутопсията показва, че тя е починала, след като е била простреляна пет пъти откъм гърба – един в дясната страна на тила, три в гърба и един в лявата ръка. По-късно семейството й подава жалба за неправомерни действия срещу тайните служби и полицията на Капитолия, поставяйки под въпрос дали е било подходящо използването на сила.

2016: Снимане в посетителския център на Капитолия

През март 2016 г. мъж насочва пистолет със сгъстен въздух към полицаи, докато се опитва да влезе в посетителския център на Капитолия. Полицията прострелва 66-годишния Лари Ръсел Доусън от Тенеси в гърдите и бедрото и го обвиняват в агресия.. Никой друг не е пострадал при нападението. „Вашингтон пост“ отбелязва, че мотивите на Доусън са несигурни, но той вече е бил арестуван за нарушаване на сесията на Конгреса с викове, че е „Божи пророк“. Доусън е осъден на 14 месеца затвор.

Дори с цялата тази история, насилственото нападение над Капитолия от 6-ти януари тази година шокира американците и света.

Армин Лашет, германски регионален лидер, написа в туитър: „Атаките срещу Капитолия от фанатични привърженици на Тръмп нараняват всеки приятел на САЩ“, завършва публикацията на „Нешънъл Джиографик“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук