Приоритетни сектори в Бюджет 2018 ще са образованието, сигурността и здравеопазването.
Това става ясно от публикувания на сайта на Министерството на финансите законопроект за държавния бюджет.
В съобщението е записано, че усилията на правителството ще са насочени към запазване на икономическата и финансовата стабилност, както и за създаване на условия за икономически растеж.
Проектозаконът предвижда увеличаване на акцизите за цигарите – от 177лв. на 1000 къса, за да бъдат достигнати минималните акцизни ставки в ЕС.
ЗА ОБРАЗОВАНИЕ
В бюджета за догодина са планирани допълнителни средства за учителите, за да може да бъдат привлечени повече млади хора в професията. Целта е до 2021г. заплатите на педагозите да станат двойни. За следващата година ръстът ще е с около 15%. Това ще струва допълнително 300 млн. лв. на хазната.
Промяна ще има в делегираните бюджети – няма да се плаща само за брой ученици, а финансирането ще зависи от паралелките, от спецификата на региона, в който се намира училището, а в по-дългосрочен период и от качеството на образователния процес.
ЗА ОТБРАНА
Повишава се бюджетът на сектор „Сигурност”. В Бюджет 2018г. са предвидени пари придобиване на авиационна техника и на многофункционални модулни патрулни кораби.
Предвижда се увеличаване на разходите за персонал, необходими за изпълнението на политиките в областта на отбраната и сигурността.
Близо 700 млн. допълнително ще бъдат отпуснати в сферата.
В СОЦИАЛНА СФЕРА
В Бюджет 2018г. са заложени около 1 млрд. лв. за социална политика. Ще се увеличат обезщетения за отглеждане на малко дете от една до две годишна възраст, за отглеждане на дете по чл. 7, ал. 1 от Закона за семейни помощи за деца и на минималния дневен размер на паричното обезщетение за безработица.
През 2018 г. се предвижда продължаване на финансирането на социалните услуги „Личен асистент“, „Социален асистент“ и „Домашен помощник“ за подобряване качеството на живот на хората с увреждания, както и на деца, които се нуждаят от постоянна грижа в ежедневието си.
Предвидено е и увеличение на средствата за персонал за социалните работници, за да бъде запазен административният капацитет и нормалното функциониране на структурите към министъра на труда и социалната политика.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
В сферата на здравеопазването за 2018 г. е предвидено допълнително право на разходи в размер на 400 млн. лв. по бюджета на НЗОК.
Като приоритетни направления и дейности остават спешната медицинска помощ, електронното здравеопазване, майчиното и детско здравеопазване, асистираната репродукция, лечебните заведения за болнична помощ, както и лекарствената политика.
Ще се създадат предпоставки за контрол и ефективност на разходите в системата на здравното осигуряване и за осигуряване на качество на лечението и достъп до медицинска помощ. Допълнителни разходи са предвидени и в подкрепа на приетата от Министерския съвет Концепция за развитие на системата за спешна медицинска помощ в Република България 2014-2020 година.
РАБОТНА ЗАПЛАТА
От 1 януари 2018г. ще се увеличи минималната работна заплата на 510 лв. В програмата на правителството е заложено в началото на 2019 година тя да стане 560лв., а от 1 януари 2020г. – 610 лева.
През следващата година се повишава размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии” на ДОО с един процентен пункт.
За периода 2018-2020 година се увеличава минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за 2018 година в размер на 510 лв.
ИНФРАСТРУКТУРА
През планирания период са разчетени средства за реализиране на основната част от големи проекти по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г., като лот 3.1 и лот 3.3 от АМ „Струма“, рехабилитация на железопътната инфраструктура и разширение на метрото в София. Оперативна програма „Региони в растеж” също се характеризира със сериозен размер на разходи за инфраструктура.