Челси го направи отново ! Сините от Лондон са новите господари по английските терени, след като победиха Уест Бромич Албиън като гости с 1:0 и вече са недостижими на върха в подреждането. Шампионският гол бе дело на Мишо Батшуай в 82-ата минута.

Тимът на Антонио Конте събра 87 точки и се поздрави с 6-та и общо 5-та титла на Англия в ерата Абрамович. Преследвачът Тотнъм се е бетонирал на втората позиция, а интригата до края на шампионата ще бъде битката за останалите две места в топ 4, които ще бъдат разпределени измежду Манчестър Юнайтед, Арсенал, Ливърпул и Манчестър Сити.

С успеха Челси се изравни със Съндърланд на шестата позиция във вечната ранглиста на Англия по брой спечелени титли, като пред двата състава са отборите на Астън Вила, Евертън, Арсенал, Ливърпул и Манчестър Юнайтед.

Футболистите на Челси празнуват шестата титла на Англия в историята на клуба

Челси успя да стане и първия отбор, станал шампион в петък, след Арсенал от сезон 1988/1989 година. Мениджърът Антонио Конте пък прибави в колекцията си четвърти пореден шампионски трофей, след като в продължение на три сезона доминираше с Ювентус в Серия А.

Домакините от „Дъ Хоутърнс” нямаха намерение да подаряват трите точки на Челси и първото положение за гол дойде още в 20-ата секунда, когато Рондон принуди Тибо Куртоа да избие топката в корнер. Привидно прибрани в половината си, футболистите на Уест Бромич Албиън организираха няколко контраатаки. Най-опасните изстрели за гостите дойдоха към края на полувремето. В 32-ата минута Сеск Фабрегас получи пред ъгъла на наказателното поле отдясно по атаката и вложи доста сила в шута си. Топката премина покрай плонжа на Бен Фостър и за късмет на вратаря прелетя на сантиметри встрани.

Началото на втората част започна с мощен натиск на кандидат-шампионите. Виктор Моузес принуди Фостър да покаже най-доброто от себе си, за да отрази шута му в 47-ата минута. Минутка по-късно Диего Коста опита задна ножица от около 8-9 метра, а ударът му попадна в ръцете на вратаря.

В 51-ата минута Фабрегас отново пробва късмета си от дистанция, като от 25-26 метра не успя да порази целта. Две минути по-късно Еден Азар нахлу много опасно отляво и създаде смут в защитата на Уест Бром с ниското си центриране. Крейг Доусън действа толкова неориентирано, че почти си отбеляза автогол. Само доброто позициониране на влезлия преди минути Клаудио Якоб предотврати попадението.

След тази поредица от ситуации гостите продължиха да действат по-дейно, но се забеляза и лек спад в оборотите, а може би и в концентрацията. По тази причина дроздовете  стигнаха до две повече от 100-процентови ситуации.

В 71-ата минута Саломон Рондон бе изпуснато от Аспиликуета в миг на колективно невнимание от Челси и се устреми с мощна крачка към вратата. Таранът обаче разчете грешно кога да стреля и в крайна сметка бе затворен.

Две минути по-късно нищо обаче не можеше да оправдае Насер Шадли. Уест Бром пак отне топката в половината на сините, а тя бързо стигна до Джейк Ливърмор пред дъгата. Той пусна диагонален пас, с който намери Шадли на 9-10 метра по диагонал спрямо вратата. Бившият играч на Тотнъм тотално се провали в изстрела, изпращайки топката силно встрани.

Златният коз за Конте се оказа резервата Миши Батшуай, който намери начин да порази мрежата на Фостър. В 82-ата минута продължителна атака на гостите завърши с много слаб шут на Кейхил от дистанция. Изстрелът обаче бързо стана пас вдясно за Сесар Аспиликуета, който догони кълбото и пусна по тревата към близката греда. Там Миши Батшуай бе тотално забравен от защитниците и с мъничко късмет откри резултата – 0:1.

Мениджърът на Челси Антонио Конте стана едва четвъртият треньор, който печели Премиър лийг в дебютния си сезон.

„Това е велико постижение за играчите. Искам да им благодаря за огромната отдаденост през сезона, показаха ми колко са амбицирани за постигнат нещо голямо. Трябва да бъдем щастливи за всичко, което сторихме през този тежък сезон. Не ми беше лесно да дойда в Англия и да свикна с местните традиции и езика, както и да стимулирам играчите след един неуспешен сезон.  Постигнатото от нас не е до късмет. Сега остана купата на Англия. Във всеки мач имам чувството, че се намирам на терена с играчите. Показвам страст и желание да бъда на терена. Просто съм си такъв. В настоящето, в миналото, аз винаги съм с моите момчета и в хубави, и в лоши моменти. Спечелихме тази титла заедно“, коментира щастливият италианец.

Джон Тери с 14-ти трофей с екипа на Челси

Капитанът на Челси Джон Тери игра малко мачове през сезона, но радостта му от спечелената титла в Премиър лийг беше огромна.  36-годишният Тери напуска отбора след края на сезона.

„Беше интересно да проследя сезона от малко по-различен ъгъл. Тези момчета вършеха отлично работата си седмица след седмица и сега заслужено празнуват. Различното спрямо останалите отбори е отличният колектив. Сплотеността на играчите на Челси се виждаше от първия кръг“, заяви Тери, който спечели 14 трофея със „сините“ от Западен Лондон след дебюта си за първия състав през 1998 година.

До края на сезона Челси има две домакинства срещу Уотфорд и Съндърланд, а на 27-ми май ще спори с Арсенал на финала за FA Cup на митичния стадион „Уембли”.