Президентите на България Румен Радев, Петър Стоянов (1997-2002), Георги Първанов (2002- 2012) и Росен Плевнелиев (2012-2017) откриха паметна плоча пред дома на първия демократично избран президент на България д-р Желю Желев в шуменското село Веселиново.

„Д-р Желев имаше нелека съдба. Прояви куража на инакомислието, когато други мълчаха. Пое отговорност за страната, когато всички спореха и се надвикваха. Понесе упреците на опонентите и предателствата на своите. Но Желев остана народен човек, когато мнозина се срамуваха и клеймяха думата народен”, каза в словото си държавният глава Румен Радев.

И добави:

„Желев се водеше от идеи, не от корист. Остана безсребреник, когато други осребряваха куража на инакомислещите и надеждите на всички българи. Остана демократ, когато всички се сочеха с пръст“, каза още Радев.

[Best_Wordpress_Gallery id=“221″ gal_title=“Желю Желев“]

Държавният глава каза, че Желев е бил убеден европеец от поколението на Хелмут Кол и Франсоа Митеран.

„От години спорим дали преходът е свършил. Мисля, че ще можем да го твърдим, когато престанем да употребяваме историята за злободневен политически бизнес, когато разномислието ражда дискусии, а не подхранва омразата. Когато аргументите изместят дамгите. Когато се проникнем с уважение към всички жертви от всички епохи и се отнасяме с респект към градивните, прогресивните и родолюбците. Без прошка за престъпленията, но с разбиране за общата драма, в която всеки от нас носи своята отговорност и никой не е безгрешен”, добави президентът.

Пред журналисти, Росен Плевнелиев – държавен глава в периода 2012-2017г., че „за всички нас президентът Желев” е символ на единство и скромност.

„Помня всяка среща, всяка негова дума, всяко наше събиране, при което той по неговия усмихнат, скромен, добронамерен и визионерски начин ни караше да го слушаме, да се поучим от него и да следваме неговия път. С неговата невероятна скромност, добрина и човещина той запали всички нас със своята обич към България и неговата голяма тема за Балканите. Д-р Желев беше много почитан и много уважаван на Балканите, за нас е чест да го уважим“, каза още Плевнелиев.

Според президента Георги Първанов в днешното събитие има знак на приемственост. Той посочи, че д-р Желев остава в историята на българския преход със своята смелост и решителност, с характера и волята си.

Желю Желев е роден през 1935 г. Преди 1989 г. той е известен най-вече като автора на книгата „Фашизмът“, в която прави сравнение между фашизма и тогавашната социалистическа държава.

По негова инициатива на 3 ноември 1988 г. е създаден Клуб за подкрепа на гласността и преустройството. След 1989 г. Желев е първият лидер на СДС. През август 1990 г. е избран от 7-ото Велико народно събрание за президент. През 1992 г. печели президентските избори и става първият демократично избран държавен глава на България.

Президентският му мандат се помни с няколко важни събития. През 1992 г. Желев дава пресконференция, в която критикува правителството на СДС начело с Филип Димитров.

Това събитие остава известно като „Боянските ливади“. През 1991 г. Желев е единственият държавен глава, който успява да се свърже с президента на Русия Борис Елцин по време на преврата срещу него. През януари 1992 г. той подкрепя признаването на Македония от страна на България.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук