Венецуела води преговори със своите международни кредитори как да преструктурира изплащането на 60 млрд. долара.
Но въпреки продължаващите преговори за дълговете, анализаторите не виждат силни уверения, че Венецуела ще изпълни финансовите си ангажименти.
„Това ще бъде едно от най-несправедливите просрочвания”, каза Бил Блейн, директор на капиталовите пазари и алтернативни активи на Mint Partners, пред CNBC.
Какво се случва?
Президентът Николас Мадуро започна разговори с кредиторите миналия понеделник, за да преструктурира дълга от 60 млрд. долара. Китай, един от кредиторите, заяви, че е уверен в способността на Венецуела да изплати дълга си.
Южноамериканската страна успя да получи помощ от Русия. Москва съобщи в сряда, че се е съгласила да преструктурира сумата от 1,35 милиарда долара, дължима от Венецуела, като предостави на Мадуро известен период от време. Това обаче не е убедило анализаторите, че Венецуела е в състояние да върне своите кредитори.
„Какво са платили, какво казват, че ще платят и какво не могат да платят, е много неясно”, каза Блейн пред CNBC.
„Не е изненада, че такава неправилно управлявана икономика навлиза в неправилно управлявано неизпълнение, а играчите на развиващите се пазари, които държат дълга, знаят това и изиграват своите позиции, за да опитат да извлекат най-добрия изход и ползи”, допълни той.
Как стигна Венецуела до тук?
„Намаляването на производството на петрол утежни проблема, а продукцията падна под 2 млн. барела на ден през октомври, което е най-ниското ниво от 80-те години насам”, каза Николас Уотсън, старши вицепрезидент на Teneo Intelligence.
Венецуелската икономика, силно зависима от приходите от износа на петрол, е силно повлияна от спада на цените на петрола през последните няколко години. Производството е паднало под 2 милиона барела на ден и без финансови средства за инвестиране в сектора, то ще продължи да пада.
В същото време Венецуела бе засегната от санкции. Администрацията на САЩ е забранила сделки за нов дълг както от венецуелското правителство, така и от държавната петролна фирма, като твърди, че тези средства помагат на правителството на Мадуро, описано като „диктатура”.
„Комбинацията от санкции срещу Венецуела и ключови служители, липсата на легитимност на режима и неспособността му да предложи надеждна програма за икономическа реформа означава, че скептицизмът към всяко рефинансиране ще бъде трудно преодолим”, каза Уотсън.
Има ли Венецуела неизпълнени плащания?
Венецуела не успя да направи 200 млн. долара в купонни плащания за своите глобални облигации. В резултат на това S & P обяви във вторник, че Венецуела е попаднала в „селективно неизпълнение” и че „има вероятност един-два пъти Венецуела да се провали отново през следващите три месеца”.
Fitch Ratings също така понижи държавната петролна фирма във Венецуела PDVSA поради „неизпълнение на плащанията”.
„Независимо от срока по подразбиране, изглежда е ясно, че са пропуснали плащанията си по тези конкретни задължения и следователно са ги просрочвали и са отворени за правни действия от облигационери”, каза Фернандо Фрейдедо, анализатор от Латинска Америка в Economist Intelligence Unit CNBC в четвъртък.
Какво ще се случи сега?
„Не очакваме преговорите на правителството за дълга да успеят”, каза Фрейдедо, поради продължаващите санкции и факта, че Мадуро няма икономически план, който да удовлетвори кредиторите.
Разговорите за дълга продължават и не е ясно кога ще приключат.
„Ако правителството на Венецуела беше сплотено и в пълен контрол над различните държавни въоръжения и не изгаряше мостове с Международния валутен фонд, то можеше да избегне неизпълнението му с някакво усърдно управление и външна подкрепа”, заяви Ян Рандолф, директор на рейтинга за държавен риск служба в IHS Markit.
„Но проблемът е, че той не е и няма подкрепа от МВФ, а рискът от лошо управление на политиката и дълга е висок и все още може да доведе до по-нататъшни неизпълнения”, допълва Рандолф.