Судан

Судан изпадна в криза, след като военните разпуснаха правителството в страната и обявиха извънредно положение в понеделник. Този ход унищожи надеждите за мирно предаване на властта след свалянето на бившия президент Омар ал Башир през 2019г.

Ето какво трябва да знаете за ситуацията:

Какво се случва в Судан?

От 2019 г. Судан се управлява от несигурен съюз между военни и цивилни групировки. Но в понеделник военните на практика поеха контрола, разпускайки Суверенния съвет и преходното правителство и временно задържаха премиера Абдала Хамдок.

Висшият генерал на Судан Абдел Фатах ал-Бурхан каза, че споразумението с цивилни членове на преходния Суверенен съвет на страната „се превърнало в конфликт“ през последните две години, и „заплашва мира и единството“ в Судан. „Няколко члена от конституцията са суспендирани и губернаторите на щатите са отстранени“, каза още Бурхан.

Премиерът Хамдок и съпругата му, както и множество министри и служители на правителството, бяха задържани в понеделник, а във вторник бяха върнати в резиденцията им. Не става ясно дали Хамдок и съпругата му могат да се движат свободно, след като бяха върнати в дома си, и дали другите министри и служители на правителството също са пуснати или все още са задържани.

Ключови опозиционни лидери също бяха задържани във вторник в нова вълна от арести. Сред задържаните е и по-малкият брат на външния министър на Судан.

Генерал-лейтенант Абдел Фатах Абделрахман Бурхан
На снимката: Генерал-лейтенант Абдел Фатах Абделрахман Бурхан

Кой е Бурхан?

Висшият генерал на Судан Абдел Фатах ал-Бурхан стои зад военния преврат. Роден в Судански щат на река Нил през 1960 г., Бурхан е служил като генерален инспектор на въоръжените сили на Судан и е бил третият най-висш генерал.

Той е сравнително непознат в обществения живот, преди да стане шеф на Суверенния съвет, хибриден цивилно-военен орган, създаден да насочва Судан към демокрацията. Като лидер на Съвета, той извършваше функцията на държавен глава през последните две години.

През следващите няколко седмици Бурхан трябваше да предаде контрола над Съвета на цивилен лидер. Вместо това той разпусна Съвета. В телевизионно изявление, Бурхан заяви че ще проведе избори през юли 2023 г. и тогава ще предаде Съвета на „независимо и справедливо представително правителство“.

Във вторник Бурхан каза, че военните са представили на сваленото гражданско правителство варианти за избягване на политическата безизходица, но всички те са били отхвърлени.

Как започнаха сегашните неприятности?

Когато Башир беше свален чрез преврат през 2019 г., това сложи край на бруталното му тридесетилетно управление. Военното ръководство на Судан пое контрола, за да наблюдава прехода на властта, сформирайки Преходния военен съвет. Но Съветът беше категорично противопоставен от продемократично движение, което вместо това призова за гражданско управление.

След едноседмично противопоставяне, двете страни се споразумяха да формират Суверенен съвет, който да управлява „през следващите три години или малко по-дълго“. Съгласно сделката, сключена през юли 2019 г., военният съвет ще отговаря за ръководството на страната през първите 21 месеца. След това гражданска администрация ще управлява съвета през следващите 18 месеца.

Но това се оказа нестабилен съюз. Триумфалното настроение, което завладя нацията след отстраняването на Башир, се влоши, след като напрежението между двете страни се засили, докато се бореха да запазят контрола над Судан.

Изненада ли беше превратът?

Не изцяло. Адам Хирейка, помощник на Хамдок, каза пред CNN, че премиерът е запознат с плановете на армията и е бил под натиск да разпусне правителството. Хирейка каза, че е посетил Хамдок в неделя вечерта, и са обсъдили текущото състояние на нещата, също и че премиерът току-що се е срещнал с Бурхан.

В понеделник Министерството на информацията съобщи, че Хамдок е бил под натиск да пусне изявление „в подкрепа на преврата“. Вместо това той призова продемократичните протестиращи да излязат на улиците в знак на мирен протест.

Протестиращ в подкрепа на гражданското правителство в Хартум, Судан, 21 октомври 2021г. Судан
Протестиращ в подкрепа на гражданското правителство в Хартум, Судан, 21 октомври 2021г.

Защо се случва?

Напрежението нарасна, след като някои политици, включително Хамдок, настояваха за преминаване към гражданско управление до 17 ноември, в съответствие с първоначалното преходно споразумение. Ситуацията ескалира миналия месец, когато военен преврат, приписван на силите, лоялни на Башир, се провали. В резултат на това повечето от замесените офицери бяха арестувани. През следващите седмици военните лидери настояваха за реформи на коалицията на Силите на свободата и промяната (FFC) и смяна на кабинета. Граждански лидери пък ги обвиниха в заграбване на властта. Тълпи судански протестиращи излязоха на улиците миналия четвъртък, настоявайки за спазване на споразумението за преход от 2019 г. и призовавайки за избрано правителство. Имаше и провоенни протести срещу гражданското правителство.

Как реагира международната общност?

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш осъди преврата и призова за освобождаването на премиера и другите официални лица, написа той в туит и добави, че ООН ще „продължи да застава“ зад народа на Судан.

На брифинг, от администрацията на Байдън съобщиха, че са  „дълбоко разтревожени“ от събитията, случващи се в Судан.

Обединеното кралство нарече преврата „неприемливо предателство към суданския народ“.

Европейският съюз „остро осъди“ преврата и подчерта „сериозните последици“ за ангажимента на ЕС към Судан, включително финансовата му подкрепа, ако ситуацията не бъде успокоена незабавно.

Говорейки пред CNN във вторник, външният министър на Судан Мариам ал Садик призова международната общност за по-нататъшни действия. Ал-Садик каза, че очаква „истински действия“ от Съвета за сигурност на ООН срещу армията на Судан след преврата.

Какво означава това за помощта на САЩ?

Съединените щати имаха големи надежди за прехода на Судан към демокрация и през последните седмици се опитаха да предотвратят потенциално военно поемане на властта. САЩ премахнаха Судан от списъка си с държави спонсори на тероризма миналата година, и през юни подкрепиха пакет от 50 милиарда долара за облекчаване на дълга на страната.

Тъй като напрежението ескалира през последните седмици, администрацията на Байдън изрази подкрепата си за водения от гражданите преход към демокрация в Судан и подчерта, че всеки опит на военни участници да го осуетят ще има последствия за планираната помощ от САЩ.

През уикенда САЩ изпратиха своя регионален пратеник Джефри Фелтман в Хартум, за да обсъдят демократичния преход с премиера Хамдок, генерал Бурхан и генерал Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти. Той призова „всички участници да се ангажират отново да работят заедно“ за изпълнение на споразумението.

Непосредствено след посещението му суданската армия започна преврата. Белият дом веднага съди действията им и спря спешна помощ от 700 милиона долара за Судан, предназначена да подкрепи демократичния преход. Тази помощ е от изключителна важност за страна, бореща се с нарастващата икономическа криза.

Судански протестиращи скандират лозунги до горящи гуми в столицата Хартум, 26 октомври 2021г.
Судански протестиращи скандират лозунги до горящи гуми в столицата Хартум, 26 октомври 2021г.

Какво искат протестиращите?

Хиляди протестиращи, които се противопоставят на преврата, излязоха по улиците на столицата Хартум. Някои скандираха: „Ние вървим с тревога в сърцата си и тревогата спи в гърдите на хората“.

Броят на убитите протестиращи в Судан е 8, а повече от 140 са ранени, откакто протестите срещу военно превземане започнаха в понеделник.

Видеоклипове в социалните мрежи показват тълпи от хора, които си проправят път към главното командване на военните. Можеха да се видят как някои премахват препятствия, поставени на пътя. Има съобщенията за затваряне на улици в няколко части на града.

Привържениците на гражданското управление обявиха програма за гражданско неподчинение и стачка в отговор на преврата.

До къде ще стигне демократичният преход след случващото се?

Военният преврат заплашва да провали пътя на Судан към демокрацията, точно когато страната започна да се възражда след десетилетия на автократично управление, глобална изолация и осакатяващи икономически санкции.

Само след няколко седмици суданците бяха готови да отпразнуват първото си напълно гражданско управление от три десетилетия. Но сега военните обявиха, че ще управляват самостоятелно и не е ясно дали ще изпълнят обещанието си за свободни избори.

Бурхан заяви във вторник, че преходният период все още се фокусира върху създаването на гражданско правителство и заяви, че суданските военни няма да участват в политиката. „Ние искаме само да коригираме пътя на преходната фаза“, каза той.

Къде е Омар ал-Башир?

Главният прокурор на Международния наказателен съд (МНС) в Хага издаде заповеди за арест през 2009 и 2010 г. на Омар ал-Башир по обвинения в геноцид и военни престъпления, свързани с военната кампания на Судан в Дарфур между 2003 и 2008 г. По-рано тази година правителството обяви, че ще предаде бившия президент на МНС, заедно с други длъжностни лица, издирвани заради конфликта в Дарфур.

Бившият президент в момента е в затвора в Судан. Той беше осъден на две години за корупция и незаконно притежание на чуждестранна валута през 2019 г. Предстои му още един процес в Судан за ролята му в преврата от 1989 г., който го доведе на власт.

Текстът е публикуван в CNN, заглавието е на редакцията.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук