putin_xi
На снимката: президентите на Китай и Русия Си Дзинпин и Владимир Путин

Когато в петък китайският президент Си Дзинпин посрещне лидерите от цял свят за церемонията по откриването на Олимпийските игри в Пекин, той за първи път от повече от 400 дни ще се срещне лице в лице с чуждестранни партньори. Начело на списъка с гостите е руският президент Владимир Путин, пише в свой анализ CNN. 

Срещата на върха между двамата лидери, която се очаква да се проведе в деня на церемонията по откриването, идва в ключов и за двете държави момент, тъй като струпването на руски войски на границата с Украйна подхранва опасенията за предстоящо нахлуване – събитие, което със сигурност ще засенчи олимпийския момент на Китай.

Срещата на четири очи ще добави също така нов етап във все по-тясното партньорство между Пекин и Москва, тъй като отношенията и на двете страни със Запада се влошават.

Путин е сред малката група световни лидери, които ще присъстват на игрите, а западните правителства, включително САЩ, Великобритания и Австралия, обявиха дипломатически бойкот заради състоянието на човешките права в Китай. Други лидери отказаха покани, позовавайки се на строгия контрол на Пекин.

Това означава, че „Пекин 2022“ ще бъде в рязък контраст с летните игри в града през 2008 г., когато тогавашният президент на САЩ Джордж Буш и други западни лидери бяха снимани да се ръкуват с китайски официални лица, докато подкрепяха националните си отбори.

Вместо това тази олимпиада ще подчертае разломът, който се е появил между Китай и Запада през изминалите години, докато срещата на върха и челното място на Путин в списъка на гостуващите високопоставени гости, публикуван от китайското външно министерство, показва близостта между двете съседни сили.

Въпросът, който си задават мнозина на Запад, е дали на тези олимпийски игри няма да се повтори случилото се при последното домакинство на Пекин, когато Русия нахлу в друга бивша съветска държава – Грузия. И тъй като напрежението по границата с Украйна продължава да нараства, всички погледи ще бъдат насочени към Путин.

„Това е много драматичен момент в конфронтацията на Русия със Запада и в известен смисъл в конфронтацията на Китай със Запада“, смята Александър Габуев – старши научен сътрудник и председател на програмата „Русия в Азиатско-тихоокеанския регион“ в Московския център „Карнеги“.

Фактът, че това е първата лична среща между двамата лидери от повече от две години, само подчертава нейното значение. Си не е напускал Китай от януари 2020 г. като вместо това разчита на „облачна дипломация“, изнасяйки речи на големи международни събития и срещайки се с чуждестранни лидери чрез видеовръзка. През цялата 2021 г. той не прие нито един високопоставен чуждестранен представител, тъй като Китай поддържаше затворени граници и политиката си на „нулев ковид“.

При последните си известни лични срещи Си посрещна камбоджанския крал Нородом Сихамони в Пекин през ноември 2020 г., а преди това през март същата година проведе разговори с гостуващия пакистански президент Ариф Алви.

Нов съюз?

Всичко това се случва в момент, когато Пекин и Москва укрепват партньорството си в областта на търговията, технологиите и координацията на военните учения, като същевременно все по-често говорят за това как сътрудничеството им може да даде отпор на западния световен ред, доминиран от това, което Китай нарича „така наречените съюзи и малки клики“.

Във видеоразговор с Путин през декември Си призова Китай и Русия „да засилят координацията и сътрудничеството по международните въпроси“ и да отхвърлят „хегемонистичните действия и манталитета на Студената война“.

Макар че според анализатори Пекин вероятно ще запази общо взето двусмислен тон и ще призове към мир, когато става въпрос за евентуални бъдещи руски действия по отношение на Украйна, Китай вече показа съпричастност към посланието на Москва до НАТО, което призовава за гаранции за сигурност, за да се ограничи присъствието на организацията по границата с Русия.

По време на телефонен разговор между китайския външен министър Ван И и държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен миналата седмица Ван призова „легитимните опасения на Русия за сигурността“ да бъдат взети насериозно.

Русия и Китай отдавна се подкрепят взаимно срещу това, което смятат за намеса на Запада във вътрешните им работи, като се противопоставят на ръководените от САЩ санкции и често гласуват ан блок в ООН.

В понеделник Китай беше единственият член на Съвета за сигурност на ООН, който гласува заедно с Русия за отхвърляне на заседанието на Съвета, свикано от САЩ за обсъждане на руското военно струпване по границата с Украйна – призив, който според Русия е равносилен на „разпалване на истерия“ от страна на САЩ.

Според Габуев, съседните държави са се сближили с течение на времето заради икономическите си връзки, необходимостта от сигурност по границата им с дължина над 4 000 км, както и поради сходствата в характера на режимите им.

Но „тайната подправка“ на засилването на връзките им през последните години е едновременната им конфронтация с Вашингтон, каза той.

„За Русия (отношенията със САЩ) вървят от лошо към по-лошо, … а при Китай наблюдаваме последователна политика на САЩ да се конкурират с китайците“, каза Габуев.

2021 г. беше знаменателна година за китайско-руските отношения, тъй като двете страни подновиха 20-годишен договор за приятелско сътрудничество, постигнаха рекорден обем от 146 млрд. долара в двустранната търговия и обявиха, че отношенията им са достигнали „най-високото ниво“ в историята си.

Те се погрижиха също да засилят координацията на военните учения като проведоха широкомащабно съвместно военно учение в Северен Китай и първото съвместно китайско-руско военноморско патрулиране в западната част на Тихия океан.

Тези връзки обаче все още са далеч от официален военен съюз и двете страни избягват да се включват пряко в потенциални конфликти помежду си, твърдят експерти – нещо, което вероятно ще се случи и при последните напрежения.

„Въпреки че Пекин вероятно ще прояви разбиране към исканията на Русия за сигурност към НАТО и САЩ и ще се противопостави на провокациите и санкциите от страна на Запада, той няма реален интерес да се забърква в конфликтите на Русия с НАТО“, казва Анна Киреева – доцент в Московския държавен институт за международни отношения. „Политиците в Москва добре осъзнават тази позиция.“

Конфликтът в Европа обаче несъмнено ще укрепи връзките, особено ако на Русия бъдат наложени тежки санкции, което ще увеличи икономическата зависимост на Москва от Китай. Пекин също би могъл да се възползва от отклоняването на вниманието на САЩ от конкуренцията с Китай, твърдят анализатори.

Приятелството между Путин и Си

Срещата в петък преди Олимпийските игри може да покаже и друга страна на китайско-руската динамика: близките лични отношения между двамата лидери.

Това беше демонстрирано в навечерието на срещата на върха, като през декември Си нарече Путин свой „стар приятел“ и заяви, че „с нетърпение очаква“ тяхната олимпийска среща.

„При всички структурни проблеми, които правят отношенията между Китай и Русия сложно и трудно стратегическо партньорство, Си Дзинпин и Владимир Путин са много по-сговорчиви помежду си“ в сравнение с двойките лидери на двете страни в близкото минало, каза Стив Цанг – директор на Китайския институт SOAS към Лондонския университет.

„Има елемент на лична химия, тъй като и двамата са силни лидери и всеки от тях оценява другия за това, което е успял да постигне“, каза Цанг.

Путин ще информира китайския си колега за преговорите на Русия със САЩ и НАТО, съобщиха руските държавни медии миналия месец, като се очаква двамата да се съсредоточат върху засилването на сътрудничеството в редица области.

Според Ю Бин – професор по политически науки в университета „Витенберг“ в Охайо и старши научен сътрудник в Центъра за руски изследвания към Източнокитайския университет в Шанхай, подобна лична среща ще даде възможност да се „активизират“ двустранните им връзки.

„Не забравяйте, че в личен план и Путин, и Си са фенове на различни спортове. Те ще се наслаждават на Олимпийските игри, докато говорят за световни проблеми“, каза той, като добави, че Китай може да не вярва, че потенциалната инвазия, както я описват западните правителства, е неизбежна.

Но дълбоките въпроси за това какво може да се случи във връзка с конфликта на Русия със Запада и в Украйна със сигурност ще висят над срещата.

Миналия месец ООН одобри обичайното „олимпийско примирие“ – прекратяване на огъня по време на Игрите, въпреки че спомените от предишното нахлуване на Русия в Грузия, както и превземането на украинския регион Крим от руските войски по време на зимните олимпийски игри в Сочи все още се помнят.

Но днес, като се имат предвид отношенията между държавите, Путин може да действа по-внимателно, смята Габуев от Московския център „Карнеги“.

„Моето предположение е, че Русия се опасява от чувствителността на Китай, когато става въпрос за церемонията по откриването, а може би и за някои части от Олимпийските игри“, каза той.

„Русия иска да му осигури достатъчно внимание в медиите. Освен това не иска да открадне вниманието от срещата на Путин със Си … (което засилва посланието, че) дори и да бъдат въведени санкции, Русия не е сама, а си партнира с друга световна суперсила.“

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук