Десантът в Нормандия
Американски десантен кораб сваля войници на плажа Омаха, 06 юни 1944г./ Снимка: Уикипедия

Десантът в Нормандия (известен още като Денят „Д“ или операция „Нептун“) е военна операция на Великобритания, САЩ и Канада срещу Третия райх, част от Втората световна война. Тя представлява безпрецедентната по мащаб и дързост инвазия в окупираната от нацистите Франция.

По време на Десанта е използвана най-голямата досега армада от кораби, пехотни войски, самолети и превозни средства, които пробиват дупка в защитата на Адолф Хитлер, с което променят хода на Втората световна война.

Днес ветерани и световни лидери се събират в Нормандия, за да отбележат 80-ата годишнина от Десанта. По този повод ви представяме поглед върху подробностите за това как се развива операцията:

КОЙ ВЗИМА УЧАСТИЕ

Близо 160 000 съюзнически войници нахлуват в Нормандия на 6 юни 1944 г. От тях 73 000 са от Съединените щати, а 83 000 от Великобритания и Канада. Сред тях има и френски войски, сражаващи се под командването на ген. Шарл дьо Гол. Те ще се изправят срещу 50 000 германски сили.

Повече от 2 милиона съюзнически войски, моряци, пилоти, медици и други хора от дузина страни са включени в цялостната операция „Овърлорд – битката за изтръгване на Западна Франция от контрола на нацистите, която започва в „Деня Д.“

КЪДЕ И КОГА СЕ СЛУЧВА ДЕСАНТЪТ В НОРМАНДИЯ

Най-голямата морска инвазия в историята започва в 6:30 сутринта, веднага след разсъмване на пет плажа с кодови имена: „Юта“, „Омаха“, „Голд“, „Джуно“ и „Суорд“. Операцията включва и действия навътре от брега, включително спускане на войски с парашут върху стратегически германски обекти и рейнджъри от американската армия, които се катерят по скали, за да превземат немски оръжейни позиции.

В десантната операция участват около 7000 кораба и десантни съда и близо 11 000 самолета. Най-голямата морска десантна операция по време на Втората световна война е осъществена успешно благодарение на огромното превъзходство по море и въздух, осигурено с ресурсите на САЩ. Успехът ѝ спомага за откриването на втори фронт в Европа.

ДЕЗИНФОРМАЦИЯ НА ПРОТИВНИКА

Съюзниците полагат огромни усилия, за да убедят германците, че нахлуването ще бъде около Кале, а не в Нормандия. Те създават фалшива 1-ва американска група армии в Кент, изграждат фиктивно оборудване и поставят начело генерал Джордж С. Патън, когото германците смятат за най-добрия съюзнически генерал, в Югоизточна Англия. Истинските радио съобщения от 21-ва група армии първо се насочват към Кент чрез наземни линии и след това се излъчват, за да се накарат немците да повярват, че повечето съюзнически сили са концентрирани именно там. Патън се намира в Англия до 6 юли, като по този начин продължава да заблуждава немците, че второ нападение ще се случи при Кале.

Германците се хващат на стръвта и дори след деня на Десанта те задържат много от най-добрите си войски в района на Кале, очаквайки второ нахлуване.

По време на Десанта, стотици манекени са парашути са изхвърлени от самолетите, за да объркат германците.

МНОГО СМЪРТ И ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ

В този ден американските войски губят 6603 бойци, в това число 1465 убити, англичаните и канадците – около 4000 души убити, ранени и безследно изчезнали.

В последвалата битка за Нормандия 73 000 съюзнически сили са убити, а 153 000 ранени. Битката, особено съюзническите бомбардировки над френски села и градове, убиват около 20 000 френски цивилни граждани.

Точните германски загуби не са известни, но историците изчисляват, че между 4000 и 9000 мъже са били убити, ранени или изчезнали само по време на инвазията в Деня на Десанта. 22 000 германски войници са сред многото погребани около Нормандия.

Източник: „Асошиейтед Прес“, ВВС,

Още любопитни новини – четете тук

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук