Повече от 15 милиона дървета са засадени в Уганда за последните три години като част от необичайното партньорство с новородени бебета. Проектът „С размерите на Уелс“ (изразът „район с размерите на Уелс“ често се използва за измерване на степента на унищожаване на горите) за пръв път през 2008 г. обяви, че ще засажда по едно дърво в горите си за всяко родено или осиновено бебе, за да компенсира въглеродните емисии.
От 2018 г. финансираната от правителството инициатива разширява активността си към Мбале – хълмиста, силно обезлесена зона в източна Уганда, която някога е била богата на биологично разнообразие. Това усъвършенстване сега е известно като благотворителната акция “Раста!”.
Всеки път, когато дете се роди в Уелс, се засаждат две дървета – едно в родното му място и едно в Мбале.
Всяко бебе получава сертификат от рециклирана хартия като доказателство за този невероятен екологичен подвиг.
Това води до засаждането на 15 милиона дървета в Уганда само за три години, борейки се с обезпокоителната история на обезлесяването в граничещата със Сахара държава.
Защо тази инициатива стартира в Уелс?
„Район с размерите на Уелс“ е мерна единица, която често се използва за разбиране на въздействието на обезлесяването върху глобалната общност.
Смята се, че размерът на Уелс е равен на разрушението, което астероид може да причини, ако удари Земята или прогнозната площ на удара от ядрена бомба. По-лесно е да се определят размери на географски обекти, когато са свързани с други известни характеристики, отколкото когато са представени в единици, да речем квадратни километри.
Името на С размерите на Уелс идва от концепцията за мисия, обещаваща един ден да залеси площ с тези размери. Целта на мисията е постигната през 2016 г., което позволява да се разширят усилията другаде, чрез същата схема за засаждане на дървета.
Рядко се дава гласност на Африка, когато става въпрос за екологични проблеми и Уганда не прави изключение. Дом на 60 защитени територии и 10 национални парка, благотворителната организация насочва вниманието си към Уганда по редица причини. Между 1990 и 2010 г. страната губи 31% от горската си покривност (или спад от 5 милиона хектара на 3,6 милиона хектара) поради човешка намеса и бедствия, предизвикани от изменението на климата. Търговията с дърводобив в Уганда също е до голяма степен виновна за това, тъй като се смята, че над 80 процента от търговията с дървен материал е незаконна и в крайна сметка се пренася контрабандно в други страни от континента, въпреки наличието на няколко законови рамки за предотвратяване на тази практика.
Как следят всички бебета?
Акцията “Раста!” е в съответствие с 10 от целите на ООН за устойчиво развитие, като насърчава действията по климата, живота на сушата и отговорното потребление и производство.
В Уелс Службата за национална статистика следи новородените и осиновяванията, за да гарантира, че целите на благотворителната организация са точни. На децата се изпраща писмо и удостоверение, с което ги приветства да посетят мястото в гората, където е засадено тяхното дърво.
В Уганда безплатни фиданки се раздават на местните хора, за да бъдат засадени на местна земя. Благотворителната организация също така предоставя материали като печки с нисък разход на гориво, съвети и подкрепа от други средства за препитание, насочени към природата, като например пчеларството.
Над 16 000 семейства в 10 села в Мбале вече живеят по-добре вследствие на това партньорство.
С 15 милиона успешно засадени дървета, акцията възнамерява да продължи да засажда дървета в Уганда в размер на три милиона годишно през следващите 5 години, за да подпомогне устойчивостта на общността при предизвикателствата пред околната среда. Това ще донесе значителни ползи не само за жителите в Мбале, но и ще има значително глобално въздействие върху изменението на климата.
Инициативата е пример за това какво може да се постигне, когато нациите работят заедно в борбата с промените в климата.