Джадав Плайен живее на най-големия речен остров в света, наречен Маджули, който попада в средата на река Брамаутра, която минава през Китай, Индия и Бангладеш.
През миналия век индийският остров е преживял тежка ерозия на почвата в резултат на чести наводнения. Всяка година по време на мусоните реката разрушава домове и ферми.От 1917г. насам островът е загубил повече от половината от земна маса поради ерозия и проблемът продължавал да ескалира.
През 70-те години на миналия век Плайен се е заел да се бори с островния проблем, а през последните 40 години е засадил 1400 акра гора – много по-гъста от гората в Сентръл Парк в Ню Йорк, която се разпростира на 3400 кв. м. площ.
С течение на годините Джадав създава земен рай, който се превръща в дом на изчезващи видове животни, слонове, тигри и носорози. Самият той живее там в малка колиба със семейството си, като се издържа от продажбата на мляко.
„Сам сам посадих всичко. Първоначално засаждането отнемаше много време. Но сега е много по-лесно, защото получавам семената от самите дървета. Когато дърветата станаха големи, ми стана трудно да ги защитя. Най-голямата заплаха беше от хората. Те щяха да унищожат гората за икономическа печалба, а животните отново ще бъдат уязвими”, споделя мъжът в документален филм за National Geographic.
Сега той живее в хижа, която е построил от бамбукови пръчки в гората, и всеки ден излиза на реката, за да събира вода и да засажда нови дървета.
„Ако тук се развие кокосовата промишленост, това ще бъде много полезно”, казва той, говорейки за бъдещето на острова.
Искам министерството на земеделието да направи това. Кокосовите дървета винаги са прави и предотвратяват ерозията, ако са засадени достатъчно гъсто.
Така че е добре да се опазва почвата, да се стимулира икономиката и да се води борба с изменението на климата.