Киев, Украйна

Десетки хиляди цивилни граждани са в капан без вода, ток, отопление, храна и лекарства в Мариупол, след като два опита за евакуация се провалиха. Късно вечерта в понеделник Русия обяви, че спира огъня за осигуряване на хуманитарен коридор, който ще започне да важи в 9.00 ч. местно време във вторник. Представяме обобщение на последните факти около конфликта Русия – Украйна:

Русия обяви спиране на огъня за хуманитарен коридор

Русия обяви спиране на огъня за отваряне на хуманитарен коридор за евакуация на цивилни граждани и доставка на продукти от първа необходимост. „Руската федерация обявява прекратяване на огъня от 10:00 ч. московско време (07:00 GMT) на 8 март“ за евакуация на цивилни от Киев, както и от градовете Суми, Харков, Чернигов и Мариупол“. Това съобщиха от руското министерство на отбраната.

Обстрелвани при бягство

Русия засилва обстрела на градове, включително град Гостомел близо до Киев, Харков на изток, Суми на североизток, Чернигов на север и Николаев на югозапад. Президентът на Украйна Владимир Зеленски обвини руските войски в „умишлено убийство“ на цивилни, след като семейство с две деца беше убито при обстрел при опит да избяга от град Ирпин. Десетки хиляди все още са в капан без вода и ток в южното пристанище на Мариупол след два неуспешни опита за евакуация.

В украинския пристанищен град Одеса са се чули три или четири силни експлозии, предаде кореспондент на ВВС. В града има ежедневен полицейски час, който започва в 19.00 ч. Преди час със силни сирени бе обявена въздушна опасност, а хората бяха призовани да се скрият.

Най-малко 13 души са убити при обстрел на индустриална пекарна в Макарив, на около 50 километра западно от Киев, съобщиха украинските спасителни служби. Сърцераздирателна снимка показва историята на баща, чийто деца и съпруга са загинали от ракетен обстрел, но в мъката си той търси двете изгубени кученца на семейството, които били в клетка при падането на ракетата върху хората.

Зеленски: Не се крия, в Киев съм

„Не се крия от никого. Не се срамувам от никого. В Киев съм. Ще направя каквото е нужно, за да спечелим тази война“. Това казва президентът на Украйна Володимир Зеленски в ново видео, публикувано в профила му във Фейсбук. От него се вижда, че президентът е в кабинета си в центъра на Киев – Зеленски показа гледката на нощен Киев от прозореца в офиса си в сърцето на столицата, за да докаже, че съобщението е записано в понеделник вечерта.

Той обвини руските сили за това, че се провалят хуманитарните коридори и евакуацията на хората от бомбардираните градове.

„Този, който повтаряше: „Ние сме един народ“, определено не е очакваше такава реакция. В южната част на страната ни се разгърна такова национално движение, такава мощна проява на украински патриотизъм, каквато още не сме виждали по улиците и площадите. А за Русия това е лош сън. Забравиха, че не се страхуваме от вагони и бухалки. Не се страхуваме от танкове и картечници. Когато истината е на наша страна! Мариупол и Харков, Чернигов и Суми. Одеса и Киев. Николаев. Житомир и Коростен. Овруч. Знаем, че омразата, която врагът донесе с обстрели и бомбардировки в нашите градове, няма да остане там. От нея няма да има и следа. Омразата не е за нас, така че няма да има и следа от врага. Ще оправим всичко. Ние ще направим нашите градове, които нашественикът унищожи, по-добри от всеки град в Русия“, казва още Зеленски във видеото.

12 дни над 100 работници в Чернобил са блокирани в АЕЦ-а

Повече от 100 работници в украинската атомна електроцентрала в Чернобил – мястото на най-тежката ядрена катастрофа в света през 1986 г. – са блокирани там над 12 дни и не могат да напуснат централата.  Други 200 украински пазачи, които отговарят за сигурността на АЕЦ-а, също остават в плен.

Работниците продължават да изпълняват задълженията си и се твърди, че атмосферата е спокойна. Пред ВВС, обаче, служители казват, че условията вътре са трудни, като храната и лекарствата са ограничени. Нарастват и опасенията, че стресът може да повлияе на способността им да изпълняват безопасно задълженията си в ядрената площадка.

Русия твърди, че е осигурила мястото на АЕЦ-а съвместно с украинската национална гвардия, но Украйна оспорва тази теза и твърди, че руските войски имат пълен контрол.

Въпреки че вече не е работеща електроцентрала, Чернобил никога не е бил напълно изоставен, и централата все още изисква постоянно управление. След като реактор номер четири експлодира преди 36 години, другите му реактори продължиха да работят няколко години и цял град – Славутич – беше построен за настаняване на работници, които бяха евакуирани след аварията. 2400 души все още работят на обекта.

Сега блокираните в централата служители вече почти нямат храна, и тъй като не знаят колко време ще стоят там, се ограничават до едно хранене на ден. Основното им меню включва хляб и каши. В централата няма и места за спане, така че хората спят на преносими легла, по масите, и по пода.

ЕС започна да разглежда кандидатурите за членство

Членовете на ЕС се съгласиха да започнат дългия процес на разглеждане на кандидатури за членство, подадени от Украйна, Грузия и Молдова след нахлуването на Русия в Украйна.

Междувременно Русия отхвърля изслушването в Международния съд в Хага, на което Украйна иска незабавно разпореждане за спиране на конфликта.

Солидно приятелство

Външният министър на Китай определя приятелството между Пекин и Москва като „стабилно“ въпреки руската инвазия. За пореден път президентът на Китай предложи да посредничи в конфликта Москва – Киев.

Цените на петрола и газа скачат

Цените на петрола достигнаха близо 14-годишен връх, а цените на природния газ в Европа и Обединеното кралство достигат рекордни нива, след като Съединените щати обмислят налагане на ембарго върху вноса на руски петрол. Лидерите на Германия, Великобритания и Холандия обаче предупреждават срещу подобна забрана, като казват, че тя може да изложи на риск енергийната сигурност на Европа.

Българският премиер Кирил Петков обяви в интервю за Ройтерс, че ако има наложена забрана, България ще поиска да бъде извадена от санкциите, защото е твърде зависима от руския газ и петрол.

Русия предупреди за „катастрофални последици“ за световния пазар, ако бъде приложено ембарго върху руския петрол.

„Очевидно е, че отказът от закупуване на руски петрол ще доведе до катастрофални последици за световния пазар“, заяви руският вицепремиер, отговарящ за енергетиката, Александър Новак. „Скокът на цените вероятно ще бъде непредсказуем и ще достигне над 300 долара за барел или дори повече“, каза той, цитиран от руските информационни агенции.

Платени задължения в рубли

Русия ще позволи на руски компании и физически лица да изплащат задължения към кредитори във „враждебни“ държави, включително САЩ, ЕС, Великобритания, Канада и Япония в националната си валута – рублата.

S&P понижи рейтинга на Москва

Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings (S&P) понижи дългосрочния кредитен рейтинг на Москва от „BBB-“ до „CCC-„. В съобщение на агенцията се казва, че поставя страната в списъка на страни с допълнителни очаквания за понижение.

1,7 милиона бежанци

1,7 милиона души са избягали от Украйна. Според данни на ООН това я прави най-бързо развиващата се бежанска криза след Втората световна война.

„Почти никакъв резултат“

В следващите дни на територията на Беларус ще се проведе четвъртият кръг от руско-украинските преговори за мир. Това каза пред журналисти в понеделник ръководителят на комисията по международни въпроси на Държавната дума Леонид Слуцки от руския екип преговарящи. Турция обяви, че ще бъде домакин на външните министри на Русия и Украйна за преговори в четвъртък.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук