Народно събрание, заседание, депутатите

С необичайно засилено присъствие на народни представители започна днешният парламентарен ден. Заради гласуването на третия вот на недоверие на БСП към правителството на Бойко Борисов в пленарна зала присъстваха 228 депутати.

САГАТА СИМЕОНОВ ПРОДЪЛЖИ

В началото на заседанието, както обещаха вчера, от БСП поискаха вицепремиерът Валери Симеонов да бъде изслушан в Народното събрание заради изказването си по адрес на майките на деца с увреждания, които той нарече „група кресливи жени” и ги обвини, че разкарвали своите „уж болни деца” и в пек, и в дъжд.

Предложението е внесено във вчерашния ден и бе представено от депутата Валери Жаблянов. По думите му няма значение контекстът, мястото на запетайките и какво е искал да вложи в изказването си Валери Симеонов, тъй като цялото българско общество е останало с горчивото впечатление, че независимо, че в Конституцията пише, че държавата ни е социална, Валери Симеонов е искал да квалифицира майчинството като инструмент за изнудване на държавата.

„Скандалът е нечуван и настояваме Симеонов да пристигне в зала и да даде обяснение“, допълни още Валери Жаблянов.

Срещу предложението на социалистите остро се противопоставиха от ДПС. Те определиха предложеното изслушване като „унижение за избирателите”.

 „ДПС е против този човек да идва в НС и да ни се обяснява“, коментира той. „Думите му са срам и позор за цялата ни страна. Не виждаме никакви адекватни действия от изпълнителната власт“, каза депутатът Йордан Цонев.

Въпреки че не искаха да го изслушат, от ДПС призоваха за незабавната оставка на Симеонов. Председателят на партията Мустафа Карадайъ заяви, че той трябва да си отиде незабавно, тъй като е „воденичен камък на шията и на ГЕРБ, и на страната”.

„Вариантите са няколко- или си отива един вицепремиер, или си отива цяло правителство, или позорът е за цялата държава“, обяви председателят на ПГ на ДПС.

Той се зарече, че ако Симеонов не си отиде, ДПС ще предприеме ответни политически действия, но така и не уточни какви.

При гласуването по предложението на БСП за изслушване на вицепремиера против се обявиха 122 народни представители, „за” бяха 92-ма, ас 14 се въздържаха.

ПОЗИЦИЯТА НА „АТАКА”

Пред журналисти в парламента зам.-председателят на партия „Атака” Явор Нотев обяви, че позицията на партията му по отношение на Симеонов остава непроменена.

„Оценката за думите на Симеонов остава непроменена и на мен ми струва, че лидерът на „Атака“ Волен Сидеров няма да отстъпи в тази оценка. А как точно ще се регулират тези отношение и в каква посока ще продължат партия „Атака“ и „Обединени патриоти“, сега не мога да коментирам“, каза Нотев.

Той допълни, че предстои нова среща на патриотите, на която въпросът ще продължава да се обсъжда.

ТРЕТИЯТ ВОТ НА НЕДОВЕРИЕ

Следваща точка от дневния ред на депутатите беше третият вот на недоверие срещу третото правителство на Борисов. След като дебатите по вота се проведоха миналата седмица, днес бе ред единствено на гласуването.

В пленарната зала не присъстваха министър-председателят Бойко Борисов и вицепремиерите Красимир Каракачанов и Валери Симеонов. Вместо това те бяха на коалиционен съвет в сградата на Министерски съвет, откъдето по-къно Валери Симеонов съобщи, че са го принудили да се извини.

„За“ вота гласуваха 99 народни представители, „против“ – 133 и „въздържали се“ – 0 , с което той бе отхвърлен. В подкрепа на вота гласуваха само вносителите от БСП и народните представители от ДПС, които още миналата седмица обявиха, че ще го подкрепят.

В специално интервю за ДЕБАТИ.бг това бе потвърдено от зам.-председателя на ДПС д-р Нигяр Джафер, която призова ГЕРБ да не бягат о отговорност по отношение на проблемите в здравеопазването.

За да е успешен вотът, за него трябва да са гласували повече от половината от всички народни представители. При отхвърляне на вота на недоверие към правителството, такова може да се поиска на същото основание едва след 6 месеца.

Вотът бе внесен на 15 октомври с подписите на всички 79 народни представители от ПГ на „БСП за България“ заради провала на правителството в сферата на здравеопазването. Мотивите на опозицията бяха разделени на три части: състояние на здравеопазването, предложенията за реформи в системата и алтернативата на БСП.

ПРЕЗИДЕНТСКОТО ВЕТО

След като преди седмица президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за държавната собственост, днес връщането на текстовете беше гласувано в парламента.

Единствено присъстващите 65 депутати на БСП гласуваха гласува против отхвърлянето на ветото. С останалите 145 гласове на народните представители от ГЕРБ, ОП, ДПС и „Воля” обаче ветото беше преодоляно, което означава, че промените в закона влизат в сила.

Държавният глава върна за ново разглеждане в зала направените изменения с мотива, че някои текстове се дава възможност за скрита безплатна приватизация на дружества от забранителния списък, предвиждащ приватизация да не се извършва без одобрението на Народното събрание.

Президентът възрази още срещу предвидената възможност за апорт на необособени част, като прием, че промените позволяват той да се извършва без решение на Министерски съвет.

С президентското вето се оспорва още и отпадането на правната възможност направилите апорт търговски дружества с повече от 50 на сто държавно участие да имат блокираща квота при вземането на решения на общото събрание.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук