Тодор Тагарев
На снимката: Тодор Тагарев

Очаква се депутатите да започнат работа днес с второ гласуване на промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари, според гласуваната седмична програма за работа на Народното събрание.

Едно от основните предложения е въвеждането на ефективен механизъм за идентифициране на лицата, които предоставят услуги по дружествено управление, и на адекватни процедури за проверка на служителите, ангажирани в предоставянето на такива услуги, чрез създаване на нарочен регистър. Предвижда се и да бъде отбелязвано в Търговския регистър, ако има установено несъответствие в данните относно действителния собственик.

Втора точка е изслушване на министъра на отбраната Тодор Тагарев

относно заявеното от него включване на България в Инициативата на ЕС за осигуряване на 1 млн. боеприпаси и снаряди за Украйна и заявената готовност от страната ни да подготвя бойни медици и бойни санитари в помощ на Украйна. Вносители са депутати от ПГ на „БСП за България“.

Преди няколко дни Тодор Тагарев посочи, тъй като ние не разполагаме със 155-милиметрови боеприпаси, трябва разширяване и модернизиране на нашия производствен капацитет, за да можем да преминем и към производството на снарядите.

Военния министър смята, че това е изключително важно, тъй като и самата армия има планове да преминава на този НАТО-вски стандарт на артилерия. „И по този начин, използвайки и европейско финансиране, ние ще създадем капацитет, който ще бъде използван за боеприпаси за нашата армия, и в същото време ще допринесе за това нашата отбранителна индустрия да запази своята висока конкурентност в тази ниша на малки леки въоръжения и боеприпаси, която ние имаме от десетилетия по наследена специализация“, допълни Тагарев.

През май държавите от ЕС финализираха сделката за изпращане на 1 милион 155-милиметрови снаряди и ракети на Киев до март следващата година, като се съгласиха да предоставят боеприпаси веднага от собствените си запаси, а държавите-членки да получат частично възстановяване на разходите за усилията си. Те се споразумяха за 1 млрд. евро за тази част от плана и за още 1 млрд. евро за съвместна схема за снабдяване, която да осигури снаряди на Украйна и да попълни техните запаси.

Тогава у нас на власт беше служебното правителство, а президентът Радев категорично отказа България да стане част от общата поръчка за доставка на снарядите за Украйна.

Източник: БТА/БНР

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук