Днес ще бъде произнесена присъдата на един от най-страшните хора, живяли някога на Балканите – бившият командир на босненските сърби Ратко Младич. С това ще приключи и дейността на създадения международен трибунал в Хага, който имаше за цел да изобличи виновниците за най-бруталния конфликт в Европа след Втората световна война – този в бивша Югославия, съобщава „Скай Нюз“.
75-годишният Младич ще бъде съден за геноцида в Сребреница, където по негова заповед са убити 8000 души – босненски мюсюлмани. Сред останалите 10 обвинения е и 4-годишната обсада на Сараево.
Бившият генерал, който настоява, че е невинен, може да получи максималната доживотна присъда затвор, ако бъде признат за виновен.
За известно време той беше най-търсеният човек в света, но колкото и обществеността да го осъди за военен престъпник, неговите поддръжници го гледаха като защитник на босненско-сръбските интереси. Те от години отказват да вярват на твърденията за геноцид. През 2005 г. обаче бе открит видеоклип, показващ екзекуцията на шестима млади босненски мюсюлмани извън Сребреница, което е доказателство за зверствата, извършвани там по заповед на командира.
Младич се укриваше повече от 16 години. По това време семейството му твърдеше, че е мъртъв. Той обаче се укриваше по различни места. В един момент Брюксел настоя Сърбия да го предаде, ако иска кандидатурата на страната за ЕС да бъде придвижена. Така в крайна сметка той бе арестуван. Това стана в ранните часове на 26 май 2011 г. Четири коли влязоха в село в северна Сърбия, докато всички все още спяха. Те намерили Младич да ходи в двора на къща, принадлежаща на братовчед му. Така той се предаде и бе отведен в Белград. Вече доста по-стар и немощен, някогашното страшилище опита да „мине между капките“, твърдейки, че е в лошо здраве.
Цифрите от войната в бивша Югославия са стряскащи: 100 000 загинали, милиони останали без дом, 50 000 жени, които са били изнасилвани. Към днешна дата все още можат да се открият кости в горите около Сребреница.
Младич обаче продължава да има своите защитници, а най-изненадващият от тях е сегашният кмет на Сребреница. Той е сърбин и отрича геноцида. И не е единствен. Младич все още е почитан като герой от много сърби. В неговото родно босненско село Божиновици главната улица е наречена на Младич и в почти всяка къща има негова снимка. Тениски с неговия облик от войните и надпис „Сръбски герой“ се продават по улиците на сръбските градове. За разлика от сърбите повечето босненски мюсюлмани вярват, че Младич заслужава да прекара остатъка от дните си в затвора.
Процесът, в който Младич е обвиняем, се смята за един от най-трудните за трибунала. Значителни са и разноските по него – съдът е похарчил над 1.94 милиона евро само за адвокатите на обвиняемия.
Това ще е и последната присъда на трибунала, който на 31 декември трябва да приключи дейност, след като работата му продължи 20 години. Той е 83-ма, а Младич се очаква да бъде 84-ият.
Миналата година лидерът на босненските сърби Радован Караджич, бивш президент на Република Сръбска и върховен главнокомандващ на босненските въоръжени сили, беше признат за виновен за организиране на геноцид и получи 40-годишна присъда.
Миналата година сръбският радикал Воислав Шешел беше оправдан по всички девет обвинения, повдигнати срещу него, включващи престъпления срещу човечеството, убийства и преследване, мъчения и експулсиране на гражданско население в Босна, Хърватия и Сърбия.