българската икономика дълг

Българите ще достигнат средните доходи на Европейския съюз до десет години, ако ръстът на икономиката се запази. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева на синдикален форум за интеграцията на Западните Балкани.

Темата за доходите в региона е сред акцентите в дискусиите. Очаква се участниците във форума да приемат декларация, която да бъде връчена на премиера Бойко Борисов и на Срещата на върха Европейски съюз – Западни Балкани, която ще се проведе в София на 17 май.

Захариева подчерта, че Западните Балкани са дългосрочен приоритет за страната ни, който не приключва с шестте месеца българско европредседателство. Доходите в региона са сред акцентите в обсъжданията:

„Нашите служители, нашите работници не са по-ниско ниво, тези от нашия регион. Те трябва да получават същото  възнаграждение, каквото получават и техните колеги за същия труд от по-развитите държави. Икономически, имам предвид“.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров допълни, че в региона заплатите са приблизително еднакви, независимо че част от държавите, включително и България, са членки на ЕС.

 „Нетният среден доход към декември миналата година в България след облагане е 450 евро, в Сърбия – 456 евро, в Черна гора – 512 евро, в Босна – 440 евро, в Македония – 387 евро , в Косово 457 евро, в Албания – около 300 евро, единствено в Хърватска и Словения са по-високи около 790-800 евро в Хърватска и доста по-нагоре в Словения”, каза Димитров.

По отношение на минималната работна заплата, с най-нисък размер са Албания (180,52 евро)и Македония (239,74 евро). На другият полюс е Хърватия с 462 евро. България е с най-ниската минимална заплата в ЕС – 260,76 евро. За сравнение в Люксембург тя е 1999 евро.

Лидерът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов заяви, че никой не се заблуждава и няма прекалени очаквания за времевия хоризонт за присъединяването на Западните Балкани към ЕС.

По думите му пътят на присъединяването няма да е лек и еднозначен, не трябва и да е самоцел, но трябва да се знае, че е от жизнен интерес за стабилизиране на развитието на региона.

Синдикалистите настояват техният глас да бъде чут в процеса на интеграция в ЕС и в договарянето на отделните глави за членството.

Вицепремиерът и министър на външните работи пое ангажимент пред синдикалните представители на страните от Западните Балкани, че подкрепата на българското правителство към региона няма да приключи с шестте месеца на нашето председателство, а ще е дългосрочен приоритет, като целта е да има на всеки година и половина-две.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук