На снимката: Добромир Иванов

Първо да се направят реформи в „продънените“ системи – пенсионната и здравната и след това да се вдига максималният осигирителен праг. В момента никой не знае къде изтичат парите. След като това се случи, може би хората дори доброволно ще искат да се осигуряват на повече пари. Това коментира специално за ДЕБАТИ.БГ Добромир Иванов, председател на българската стартъп асоциация BESCO.

Самите реформи в здравната и пенсионната системи, са фундаментално важни. Голямото лоби за вдигането на осигуровките идва от фарма бизнеса и от собствениците на болници, които взимат пари по пътеките. Липсва контролът и се краде.

Той акцентира, че IT секторът има принос между 5% и 6% за БВП като това е в „най-тесния“ му вид, защото рефлектира във всички други бизнеси. Именно това е и причината да бъде стимулиран.

188 хиляди човека се осигуряват над 3000 лв. от общо средно 2 милиона и половина работещи в страната. Това са под 10%. Те внясят 3 милиарда лева осигуровки. Това са хората, които „плащат сметката” за много други хора. Освен това много от тях не използват услугите на осигурителната система

Иванов изтъкна и още един аргумент срещу повишаването на МОД – ще започне практиката да се регистрират все повече фирми, да се работи като контрактори, а осигуряването да става на по-ниски суми, а печалбата ще е чрез дивиденти. Вече се наблюдава такава тенденция в Европа.

Какво беше договрено със служебното правителство за развитието на стартъп бранша; как трябва да бъде подмомаган сектора; има ли недостиг на кадри и как се представяме на европейско ниво – четете ТУК цялото интервю.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук