д-р Михаил Груев
На снимката: доц. д-р Михаил Груев

Изкуственият интелект навлиза все повече в работата на архивите по света. Това обясни в интервю за ДЕБАТИ.БГ председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев.

„Той (изкуственият интелект, бел. ред.) се използва за разчитане на ръкописи, за разчитане на текстове на езици, които са чужди за съответната страна, непознати за хората, които обработват съответните документи“, обясни доц. Груев.

По думите му въпросът за въвеждане на тези технологии е поставен и на среща на ръководителите на европейските архиви.

„И тъй като става въпрос за много скъп продукт, който не всеки може да си позволи да притежава, а и това е технология, която много бързо се развива и усъвършенства, там беше взето решение да се търсят средства от Европейската комисия за цялостно решаване на този въпрос в рамките на ЕС. Тоест, да се отдели ресурс, за да могат архивите в ЕС да могат да бъдат снабдени с тази технология“, каза още председателят на ДАА.

Темповете на дигитализацията на архивите в България са се ускорили през последните години. Въпреки това обемът на дигиталните копия съставлява едва около 1 процент от общия фонд.

Обемът дигитални архиви расте с около 10 терабайта годишно, обясни Михаил Груев, като се работи и по възможността за съхранение на тази информация в т.нар. облачно пространство.

По Плана за възстановяване и устойчивост държавната агенция ще получи два бук скенера и 4 станции за фотографско заснемане, стана ясно още от думите на доц. Груев.

Всички дигитализирани документи са достъпни през информационната система на агенцията.

Цялото интервю с председателя на ДАА четете утре.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук