Валдис Домбровскис
на снимката: зам.-председателат на ЕК Валдис Домбровскис

Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис, отговарящ по въпросите на еврото и социалния диалог, финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари, взе участие в дискусия с граждани относно приемането на страната ни в еврозоната. Той отговори на актуалните въпроси, засягащи българите и успокои техните притенсния.

Домбровскис започна участието си с поздрав на български и отново увери, че страната ни е изпълнила най-важните условия за влизане в чакалнята на еврозоната. Той подчерта, че става въпрос за месеци, в които страната ни може да влезе в чакалнята.

на снимката: Валдис Домбровскис и Томислав Дончев

На въпроса, който най-много вълнува гражданите: Ще има ли повишаване на цените и по-висока инфлация при присъединяването на страната ни зам.-председателят на ЕК отговори така:

„Ние от ЕК направихме една оценка как присъединяването към еврото ще повлияе на последните приети страни-членки. Максималното повишение на цените може да е от порядъка на 0,2-0,3%, тъй като винаги има някакви разходи, свързани с промяната към еврото. Ако погледнем ползите от присъединяването към еврото, те са много по-големи…Мога да дам примера с моята държава – Латвия. Преди влизането в еврозоната ние сключихме споразумение с бизнеса. В него имаше условие работодателите да не използват промените като оправдание за вдигането на цените, а синдикатите стиктно наблюдаваха за изпълнението му.“

Според вицепремиера Томислав Дончев, който също взе участие в обществената дискусия, няма причина да има увеличение на цените след въвеждането на еврото, а що се отнася до инфлацията – тя ще е не по-голяма от тази в еврозоната.

„Там, където има реален пазар и реална конкуренция, спекулативно увеличение на цените е невъзможно…То е възможно само като някаква временна пунктоация в началото. А дали ще има инфлация – ще има инфлацията на еврозоната. Нека да не забравяме, че ниската инфлация не е обезателно бич. Дори според мнозина умерената инфлация е един от лубрикантите на растежа.“

на снимката: Валдис Домбровскис и Томислав Дончев

Един от гражданите, присъсващи на дискусията изрази опасенията си, че присъединяването на България към еврозоната може да доведе страната ни до криза, приличаща на тази в Гърция. Домбровскис обаче изтъкна, че въвеждането на единна европейска валута не премахва задълженията на страните-членки.

„Присъединяването към еврозоната не ви освобождава от воденето на отговорна фискална и макроикономическа политика. Ако не го правите, последиците могат да са тежки. Това видяхме и в случая с Гърция. При България обаче виждаме фискална дисциплина и благоразумни политики и то в продължителен период от време. Ако се присъедините към еврозоната, трябва да ги поддържате.“

Домбровскис бе категоричен, че за държави като България, която има фиксирана валута, естествената стъпка е да се присъедини към еврозоната. От това според зам.-председателя на ЕК ще спечелят и двете страни.

„Държавите с фиксирани обменни курсове по-бързо се присъединяват към еврозоната, отколкото тези, които имат плаващ обменен курс. Причината е, че те не използват този монетарен инструмент за подкрепа на икономиката си. При държавите с фиксиран обменен курс, каквато е и България, това е очевидното решение и то може да донесе само ползи.“

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев постави важния въпрос за изкуственото измисляне на нови условия пред България преди присъединяването ни към еврото. По негови думи това е „непартньорско отношение“.

„За нас няма съмнение, че влизането на България в еврозоната ще увеличи финансовата й стабилност, а няма да я намали…Ние имаме по-добри показатели от всички страни-членки на еврозоната, имаме и по-бърз растеж. За нас остава впечатлението за несправедливост при измислянето на нови причини да не бъде присъединена България към еврозоната“, категорично заяви Велев.

Домбровскис изтъкна, че преди България да бъде приета в еврозоната, тя трябва да стане член на европейския банков съюз. Тогава банковата ни система ще бъде наблюдавана отблизо. Чак след това може да се предприеме следващата стъпка.

Зам.-председателят на Европейската комисия изтъкна, че членството на България в еврозоната ще донесе както икономически, така и политически ползи за страната ни. Домбровскис още веднъж подчерта, че България има пълната подкрепа на ЕК, изразена по-рано и от председателя й Жан-Клод Юнкер.

Във видеото може да гледате целия запис от провелата се дискусия.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук