Търговските войни
Доналд Тръмп, президент на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп подписа указ, с който налага 25% мито върху вноса на стомана и 10% върху вноса на алуминиеви продукти.

Тръмп обеща страната му да покаже „гъвкавост“ за американските мита към тези държави, които се отнасят към САЩ „честно“ в търговията и военните отношения. Той отправи това обещание, след като бе обвинен, че започва търговска война.

Новите мерки влизат в сила след 15 дни. От тях временно ще бъдат изключени Канада и Мексико.

РЕАКЦИЯ НА СВЕТОВНАТА БАНКА

Главният изпълнителен директор на Световната банка призова по-рано Тръмп да бъде „внимателен“ преди да наложи спорни мита върху вноса на стомана и алуминий, предупреждавайки, че те могат да засегнат световната търговия.

Световната банка бе поредната институция, която отправи това предупреждение. ЕС пък заплаши с налагането на подобни мерки на САЩ.

Републиканците и демократите в САЩ изразиха сериозни притеснения от икономическата политика на държавния глава, която ще се отрази на американската икономика.

КАКВО МИСЛИ ЕС ПО ВЪПРОСА?

Решението на американския държавен глава беше гневно посрещнато по целия свят.

Сесилия Малстрьом, която отговаря в ЕС за търговските връзки, обяви в четвъртък вечерта, че „Европейският съюз трябва да бъде освободен“ от вносните мита върху стоманата и алуминия, въведени от САЩ.

„ЕС е близък съюзник на САЩ и продължаваме са смятаме, че ЕС трябва да бъде изключен от тази мярка“, написа тя в „Туитър“.

И добави:

„Ще поискам повече яснота по този въпрос в следващите дни“.

Тя отново подчерта, че въпреки търговските спорове, остават важни съюзници и доводът „защита на националните интереси и сигурност“ не може да се отнася и до Европейския съюз.

По думите й, все още има време и шансове, за да се избегнат дългосрочни проблеми за икономиката и Брюксел ще търси начини, за да убеди Вашингтон в правотата си.

РЕАКЦИИТЕ И В ОСТАНАЛИТЕ ДЪРЖАВИ

Най-големият износител на стомана – Бразилия – обяви, че ще предприеме всички необходими стъпки, за да защити интересите си, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп одобри вносните мита за стомана и алуминий.

„Бразилия потвърждава отново, че ще прибегне до всички необходими стъпки в двустранните и многостранните отношения, за да защити правата и интересите си“, заявиха в съвместно комюнике външният министър Алойсио Нунеш и министърът на промишлеността и външната търговия Маркос Жорхе.

Бразилия е вторият вносител на стомана в САЩ след Канада.

Япония също недоволства от решението на Тръмп.

„Мярката може да има сериозно отражение върху икономическите отношения между Япония и САЩ … а също и върху световната икономика“, каза външният министър Таро Коно, описвайки този ход като „достоен за съжаление“.

Японското правителство може да подаде иск в съда на Световната търговска организация (СТО) заради решението на американските власти да въведат вносни мита върху стоманата и алуминия. Това обяви в петък министърът на икономиката, търговията и промишлеността на Япония Хирошиге Секо.

След като изразява съжаления от действията на американската администрация, той добавя: „Ще разгледаме възможностите за ответни стъпки в рамките на СТО“ подчерта Секо.

Япония изнася годишно за САЩ около 2 милиона тона стомана, което е 5% от целия японски износ на стомана.

Китай също твърдо се противопостави на американските мита. Пекин осъди „атаката“ срещу международната търговска система.

„Злоупотребата с клаузата за националната сигурност от страна на Съединените щати представлява умишлена атака срещу многостранната търговска система на Световната търговска организация (СТО) и със сигурност ще има сериозно въздействие върху световния търговски ред“, съобщи китайското министерство на търговията в изявление.

„Китай се противопоставя силно на това“.

Китай е най-големият производител в света на стомана и алуминий, но производството му представлява само малка част (2,7% от целия внос на стомана и 9,7% за алуминия) на американския пазар. Китай е далеч зад количествата от Канада, Бразилия или Европейския съюз, внасяни в САЩ.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук