Томислав Дончев
на снимката: Вицепремиерът Томислав Дончев

България приема необходимостта от реформи в кохезионната политика, включително нуждата от това тя да бъде много по-свързана с приоритетите и сферите на икономическото развитие.

Това каза вицепремиерът Томислав Дончев преди началото на конференцията на високо ниво, посветена на Кохезионната политика на ЕС, която се провежда в НДК, по повод предложението на Европейската комисия за средства за кохезионна политика и новите предизвикателства в сферата на сигурност и миграция.

Вицепремиерът каза:

„Приемаме виждането на тези страни, които казват, че ние трябва да гарантираме, че парите се харчат в адекватна правна среда. Тук обаче не е възможно да съществува механизъм, който се базира изцяло на субективизъм или спонтанно виждане на някой политически ръководител или администратор. Предстои дискусия“.

Според него до голяма степен кохезионният пакет е съхранен и номинално е сходен с предишния програмен период и подчерта, че все пак на този етап това е само предложение на ЕК, което подлежи на дискусия.

Дончев каза още, че трябва да се продължи финансирането на регионите, които са по-изостанали. Той отбеляза, че и по-напредналите райони също се нуждаят от подкрепа за инфраструктура независимо, че в тях има съсредоточени инвестиции.

„Освен вътрешната кохезия, ние трябва да мислим за свързаност не само между държавите членки, която е тема. Ние трябва да мислим за свързаност както е темата Западни Балкани с държавите, които не са членове на ЕС. Свързаността би донесла сигурност, би донесла икономическо развитие, би донесла нови икономически възможности“, добави вицепремиерът.

Основни теми на разговор на форума в София са регионалното сътрудничество и преодоляването на различията между отделните региони.

За първи път държавите членки ще могат да изгубят пари, ако не спазват принципите на правовата държава. Върховенството на закона се използва за опит за налагане на политическо вмешателство и неравно третиране на отделните държави“, каза финансовия министър Владислав Горанов в първата си реакция на за следващия европейски бюджет.

 

Борисов: Вълшебната дума е свързаност

 

Премиерът Бойко Борисов откри конференцията:

„Кохезионната политика е най-важната за свързаността на Европа”.

И добави:

„Няма да говоря и за България. Всичко добро, което сме направили в последните години за над 20 млрд. лв., сме го направили по тези програми. Това дава възможност за повече инвестиции БВП, квалификация на хората, които упражняват труда си и разбира се свързаност между континентите. Ние сме на стратегическо място и инфраструктурата е изключително важна. То не е само в сферата на инфраструктурата както я познаваме, но в същото време и конкурентоспособност, дигитална, енергийна свързаност“, заяви Борисов.

Премиерът каза, че заради напускането на Великобритания ще отвори огромна дупка в бюджета на ЕС.

„В същото време Европа е амбициозна. Имаме още няколко важни теми – киберисигурност, дигитална инфраструктура, обща европейска отбрана, за която все по-често се говори. Не на последно място вследствие на войните – миграционната криза. Дни наред нашето председателство полага огромни усилия и за решаване на този въпрос – Дъблинският процес, това, което сме се договорили, да се намери някакъв разумен компромис“, допълни премиерът.

Той повтори, че България стриктно спазва ангажиментите си като външна граница на Шенген и ЕС.

„Имаме нулев миграционен натиск и споразуменията ни с Турция работят перфектно. В днешния ден, отчитайки тези нови предизвикателства, а те нито са нови, нито ще престанат, с решението на САЩ да излязат от ядреното споразумение с Иран и твърдата позиция на ЕС по темата, засичаме все повече мигранти и от Иран. Когато нещо предвещава война, нищо не може да спре хората да търсят по сигурно място за живот. Те живеят днес, ако се поставим на мястото на сирийците, иракчаните или либийците и си представим, че на нашите деца и внуци училището или болницата им са разрушени, как бихме подходили? Всеки ще търси място, където децата му да растат в мир. С мира като дума ще завърша и последния си прочит за ситуацията на Западните Балкани, защото тя много бързо може да се превърне в това, което беше преди 20 години – войната в Косово, масовите гробове“, поясни премиерът.

Според него на Балканите всичко се случва много бързо и след това се пренася на европейския терен.

В заключение Борисов каза: „Вълшебната дума е свързаност”.

Повече подробности може да прочетете ТУК.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук