Доц. Петър Чолаков гешев
Доц. Петър Чолаков.

Към момента интересът на ПП-ДБ е да се запази правителството, въпреки този ултиматум, който поставиха. Това обясни пред БНР политологът Петър Чолаков.

Те не биха рискували, защото ако сега се проведат парламентарни избори, вероятно за тях резултатът ще  е разочароващ. Възниква обаче въпросът дали ако продължават да отлагат, няма да се окаже, че при едни избори, проведени заедно с местните или след тях, електоралната социология няма да ги попари още повече. Хамлетовският въпрос пред ПП-ДБ е: колко да стоят в това управление“, обясни Чолаков.

Ако сега има избори, ГЕРБ пак ще са първа политическа сила, посочи още той. „Не растат електорално, но ще си запазят позициите. Драмата е за по-малкия коалиционен партньор“.

Чолаков определи като ясен знак предпочитанието на Борисов в събота да се срещне с активисти на ГЕРБ, вместо с лидерите на ПП-ДБ, след като в петък те му поставиха 7 условия, за да продължи управлението на настоящото редовно правителство: „Това разбива тезите, че Бойко Борисов и ГЕРБ са поставени до стената и че самото правителство е триумф на партиите на промяната“.

Този ултиматум ми напомни за заглавието на приказката „Пеперудката, която тропнала с крак“. Условията все пак имат своето основание, но въпросът е какви са лостовете на ПП-ДБ да налага каквото и да е на ГЕРБ.

„Борисов показа, че не фетишизира тази сделка, сключена между ПП-ДБ и ГЕРБ. Във всеки момент ГЕРБ са готови да се откажат. Това не е изненада. Те нямат подписано споразумение. ПП-ДБ се оказаха в ситуация, в която има заместник-министри на ГЕРБ, но от партията на Борисов казват, че това правителство не е тяхно. Хем ГЕРБ участва във властта, хем ДПС са знаме на конституционните промени и има основание да подозираме, че и те участват в сделката, хем накрая ПП-ДБ ще изядат и боя.“

Проблемът е, че ПП продължително обясняваше, че няма да управлява с ГЕРБ, отбеляза Чолаков. „Борисов не държи да се нарича коалиционно споразумение, но иска да види нещата разписани. Когато обаче си формулирал нещо, което озвучи като категоричен императив, не може да се опитваш да се измъкваш“.

ПП-ДБ не искаха да се нарича коалиция и да подписват споразумение, защото това щеше да даде основание да се каже, че са предали избирателите си. Те имат морален проблем, обясни политологът и предложи метафора като подкрепа на думите си:

„Ако разглеждаме правителството като пиеса, някои от актьорите изглеждат много добри. Проблемът е с режисьорите. А „Заглавието на пиесата би било „Почтеният корупционер“, разясни политологът.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук