„Дойче банк“ продължава да трупа загуби. Най-голяма инвестиционна банка в Европа, обяви в четвъртък, че приходите й през второто тримесечие на годината са спаднали с 10 процента д0 6.62 млрд. евро, при очаквано около 7.1 млрд. евро.
Приходите от сделки с книжа с фиксирана доходност са се понижили с 12 на сто, а тези от търговия с акции намаляват с цели 28 процента.
„Резултатите ни не са такива, каквито бихме искали, заради по-ниската активност на клиентите на много от капиталовите пазари“, коментира главният изпълнителен директор Джон Криан. „Дойче банк“ заяви, че очаква по-ниски приходи през тази година, тъй като не не предстоят големи колебания на пазарите и интересът на инвеститорите е занижен.
През март Криан обяви, третия план за обратно изкупуване на акции, в опит да се възстанови растежа, а банката се насочи към корпоративните клиенти и постави акцент върху германските си корени. Миналата година тя публикува най-слабите си финансови резултати от 2010-та. В резултат – част от клиентите й я напуснаха, уплашени, че няма да успее да плати наложените глоби за нарушаване на регулациите. За да се пребори с тези страхове, през 2017-та, капиталът на кредитора беше увеличен с 8 млрд. евро, .
„След като въпросът с капитала беше решен, основното предизивикателство пред „Дойче банк“ е да си върне позициите сред американските кредитори в сферата на търговията с инструменти с фиксиран доход“, коментират от „Блумбърг Интелиджънс“ и уточняват: „Управлението на капитали и активи, където банката също среща известна съпротива, също е сред целите й“.
НИСКИ ПРИХОДИ
Приходите от инвестиционното банкиране на „Дойче банк“, на годшна база са спаднали с 16 процента. Тук се акумулират резултатите от двете основни направления: сделки с различни инструменти (18 процента спад) и кредитиране (12 процента по-ниски резултати).
Нетните приходи на кредитора за 2016-та са в размер на 447 млн. евро, което е малко повече от прогнозите на анализаторите, които очакваха около 311 млн. евро. Акциите на банката поскъпнаха със 7.8 процента на годишна база, след рекордния срив от септември 2016-та, когато спекулациите за влошеното й финансово състояние набраха сила.
ПЛАНЪТ НА КРИАН
Криан намали обема на търговията с дългови книжа, след като пое поста на съпредседател на борда на компанията и положи усилия за повишаване контрола и изпълнението на задълженията, резултат от наложените глоби. Но проблемите около управлението на рисковите операции останаха. Миналия месец „Дойче банк“ щеше да загуби над 60 млн. долара от инфлацята, заради грешка на дилърския екип, при покупка на деривати.
През 2018-та кредиторът планира да освободи около 9000 служители, в изпълнение на програмата си за преструктуриране. В момента, от друга страна, текат назначения в звената за корпоративно банкиране и управление на капитали.
През май, мениджмънта се отказа от плановете си да продаде дъщерното дружество за банкиране на дребно „Постбанк“ (бел.ред. няма връзка с опериращата у на „Пощенска банка“), след като не беше намерен купувач. Сега стратегията е това направление да се разрастне, макар че пазарът в Германия е силно конкурентен.
СЪДЕБНИ ДЕЛА
Под ръководството на Криан банката успя да сложи край на няколко съдебни спора. През декември 2016-та беше постигнато споразумение с Министерството на правосъдието на САЩ, което струваше на германската банка сумата от 7.2 млрд. долара. Делото се водеше заради предлагане на „токсични“ ипотечни книжа на пазара през 2008-ма.
През юли „Дойче банк“ и Джей Пи Морган приеха да платят общо 148 млн. долара, по обвинение, че двете кредитни институции сключили картел с цел манипулация на търговията долар-йена.
Германския кредитор е ответник по още няколко дела най-важното, сред които е в САЩ, където „Дойче банк“ се разследва за афера за 10 млрд, долара, които били изнесени от Русия чрез т.нар. „огледални сделки“.
Американските власти притискат банката да разкрие условията, при които е отпуснала над 300 млн. долара кредит на Доналд Тръмп за финансиране на строителния му бизнес.