С какво ще запомним отиващата си 2017 година? „Дойче Веле“ ни припомня някои от най-интересните и впечатляващи събития на 2017-та в снимки:

Прокудени и избивани

Хиляди хора от малцинството рохингя бяха принудени да напуснат родните си места, за да се спасят от насилието, на което бяха подложени в будистката си родина Мианмар. Жената на тази снимка е успяла да прекоси с лодка Бенгалския залив, което е много рисковано. По същия път от август насам са преминали 600.000 други представители на това мюсюлманско малцинство. ООН говори дори за геноцид.

Бягство от терора на ислямистите

Баща и дъщеря от иракския град Мосул се опитват да се спасят от терора на „Ислямска държава“ (ИД). Повече от три години джихадистите контролираха този град, както и цели области в Сирия и Ирак. През последните месеци ИД понесе тежки военни поражения. От юли насам Мосул отново е под контрола на иракското правителство.

Севернокорейският авантюрист

Севернокорейският диктатор Ким Чен-ун реагира с ледена невъзмутимост на санкциите на ООН и продължи да провежда ракетни изпитания и през 2017. Напреженията между Северна Корея и САЩ се изостриха особено след като се разбра, че севернокорейските ракети имат потенциалната възможност да достигат до американска територия.

Краят на ерата „Мугабе”

Краят на една ера: на 93 годишна възраст президентът на Зимбабве Робърт Мугабе бе принуден от военните да се откаже от поста си. Депутатите в парламента възторжено отпразнуваха този ден. Мугабе управлява цели 37 години – от извоюването на независимостта на страната през 1980 г. до наши дни. Някогашният национален герой редовно си осигуряваше властта с изборни манипулации и измами.

Присъда за Ратко Младич

Отговорност за едно от най-страшните военни престъпления след края на Втората световна война носи бившият генерал Ратко Младич – по негова заповед в Босна са избити 8.000 мюсюлмани, сред които и много деца. Когато международният съд в Хага произнесе доживотната присъда над Младич, жените от Сребреница просто не можеха да скрият удовлетворението си.

Бунтът срещу Мадуро

С водни пръскачки и насилие президентът-социалист на Венецуела Николас Мадуро искаше да потуши протестите срещу авторитарния стил на управление във Венецуела. През юли Мадуро отне властта на парламента, в който междувременно доминират представителите на гражданската опозиция, и си създаде свой собствен парламент. Венецуела в момента преживява тежка икономическа и хуманитарна криза.

В клещите на руската власт

Опозицията в Русия отново показва активни признаци на живот. През март т.г. опозиционният лидер Алексей Навални призова десетки хиляди хора на протест срещу корупцията и управлението на президента Владимир Путин. Демонстрации имаше в многобройни руски градове. Полицията задържа стотици участници в протестите.

С ново самочувствие

Актрисата Роуз Макгауън беше една от първите, които обвиниха филмовия продуцент Харви Уайнстийн в сексуален тормоз, с което предизвикаха огромна вълна от възмущение и оставките на мнозина. Под хаштага #MeToo хиляди жени и мъже впоследствие споделиха своите лични истории на преживян сексуален тормоз и принуда.

 

„Съзнателно изопачени”

Американският президент Тръмп и говорителят му Шон Спайсър обявиха, че данните за броя на участниците в церемонията по встъпването в длъжност били „съзнателно изопачени”. Снимките обаче ясно показват кой президент е привлякъл повече посетители – Барак Обама или Доналд Тръмп. С изявленията си по този повод Тръмп и Спайсър дадоха повод за един от първите скандали в управлението на новия президент.

Изпълнени с омраза

Една дяснорадикална демонстрация в американския град Шарлътсвил ескалира, когато шофьор се вряза с автомобила си в група от антидемонстранти. Малко след това президентът Тръмп предизвика критики, тъй като не осъди проявата на десните сили, а заговори за „насилие от двете страни”. Дни по-късно той бе принуден от обществения натиск да ревизира думите си.

Ще стане ли Каталуния независима?

Седмица след референдума за независимостта на Каталуния в Барселона демонстрираха младежи, които настояваха да се запази единството на страната. Преди това испанското правителство беше направило опит да осуети провеждането на референдума с помощта на полицията. Оттогава насам в Испания се провеждат множество демонстрации – както на противници, така и на привърженици на каталунската независимост.

Топенето на айсбергите

Айсбергите, които се топят и откъсват от зоната на вечния лед са истинска туристическа атракция и символ на невъзвратимите промени в климата. Всяка пролет тези гигантски блокове преминават покрай бреговете на канадската провинция Нюфаундленд. Учените са притеснени от факта, че ледените масиви стават все по-големи и все повече на брой.

Най-скъпата картина

Никога досега не е било плащано повече за отделна картина: срещу 450 млн. долара бе продадено на търг произведението на Леонардо да Винчи „Salvator Mundi”. То е едно от онези едва 20 творби, за които е доказано, че са излезли изпод четката на велия художник. Купувачът на картината е министерството на културата на Абу Даби. Творбата скоро ще краси стените на новия „Лувър” в Абу Даби.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук