Президентът на САЩ Доналд Тръмп нееднократно е отправял искания към Китай: помогнете повече за справяне с ядрената заплаха от Северна Корея, намалете търговския дисбаланс със Съединените щати. Пекин се държеше въздържано, вероятно и в очакване на първото посещение на Тръмп в Китай и шанса да сграбчи благоприятната възможност да се утвърди като равнопоставен на Вашингтон, пише в свой анализ DPA.

Кристалните полилеи и „най-хубавото парче от шоколадовата торта“, предложени на китайския президент Си Дзинпин при гостуването му на Тръмп през април в курорта Мар а Лаго във Флорида, не могат да се мерят с разточителния прием сега на лидера на САЩ в Пекин.

Тръмп  пребивава в Пекин от 8 до 10 ноември в рамките на обиколка из пет азиатски страни, на която той очаква да укрепи съюзи, да обсъди ядрената криза около Северна Корея и да подпише инвестиционни споразумения. Това е неговата първа визита в Китай като президент.

Две са основните теми на разговорите Тръмп-Си Дзипин: сигурността и търговията, като целта на Пекин е да се възползва от шанса да затвърди образа, който очерта на ключовия политически конгрес миналия месец – че Китай заема „ръководно място“ в международните дела като „велика сила“.

„В миналото САЩ бяха много могъщи, така че си мислеха, че Китай трябва да ги слуша“, казва Цзя Цинго, декан на факултета за международни отношения в Пекинския университет. „Но в днешно време, Китай не трябва да прави това. Това може да бъде най-голямото им разногласие“, добавя той.

В реални измерения като размер на икономиката, военна сила и мощта на стратегическите си съюзи, САЩ все още изпреварват Китай“, казва Юй Инли, експерт по въпросите на Корейския полуостров. „Нямаше разрушителна промяна в отношенията“, отбелязва тя, „но различията намаляват“.

Си Дзинпин засили позициите си, след като издигна ранга си по време на провеждащия се през пет години конгрес на Комунистическата партия. Неговата политическа теория бе вплетена в партийния устав заедно с името му – форма на признание, с каквото досега е удостояван приживе само основателят на комунистическия Китай Мао Цзедун.

Общо взето смятам, че Тръмп при това посещение е в позиция на по-слабия играч, в положение, утежнено от консолидирането на властта на Си на партийния конгрес и от липсата на последователна американско-китайска политика“, казва Джонатан Фенби, анализатор за Китай във фирмата за икономически и политически изследвания „Ти Ес Ломбард.

Какви бързи и осезаемите резултати обаче може да извлече Тръмп от срещата. Бизнес делегация предимно от представители на енергийния отрасъл на САЩ  придружава Тръмп в Китай. Очаква се новите инвестиционни споразумения за милиарди долари, подписани сега в Китай, да укрепят образа на Тръмп  и у дома – в САЩ, да са от полза за голямата икономическа цел на Тръмп да намали търговския дефицит с Китай.

Най-голямата сделка в пакета е многомилиардна инвестиция на държавната китайска „Чайна петролиъм“ в Тексас и американските Вирджински острови, сочи съобщение на агенция Bloomberg. Само тази инвестиция ще намали търговския дефицит между двете страни до около 10 млрд. долара годишно, а и би създала хиляди работни места на територията на САЩ. Очаквано споразумение между Вашингтон и Пекин е и за това  Китай да купува от САЩ втечнен природен газ, казват експерти.

Китай може да се съобрази с някои безпокойства на САЩ относно правата върху интелектуалната собственост, казва Ху Синдоу, независим икономически анализатор. През август Тръмп разпореди да започне разследване за предполагаема кражба на интелектуална собственост от китайска страна. Вашингтон е недоволен и от условията, които Пекин поставя на чуждестранни компании, желаещи достъп до китайския пазар.

„Нещото, което най-много ще се хареса на Китай е да има възможността да придобие технологични компании в САЩ, но това е неприемливо за Тръмп“, казва Фенби.

Проблеми на сигурността като севернокорейските тестове с ядрени оръжия, което е гореща тема в президентството на Тръмп, и китайската военна експанзия в Южнокитайско море, са безспорен акцент във визитата на Тръмп в Китай, но търговията се очертава доминантна, констатират наблюдатели, чиито прогнози месеци преди визитата на Тръмп в Китай бяха именно в тази посока. Обрат бе възможен, ако севернокорейският лидер Ким Чен-ун бе решил да смути визитата с нов ядрен или ракетен опит.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук