Вера Йоурова
На снимката: Вера Йоурова, зам.-председател на ЕК

Правосъдните системи стават по-ефективни, но продължават да съществуват предизвикателства. Това е изводът от „Информационното табло на Европейския съюз“ в областта на правосъдието за 2017-та, публикувано от Европейската комисия.

На пресконференция еврокомисарят за правосъдието Вета Йоурова изрази задоволството си, че данните в доклада показват, че България и Румъния са на прав път и не са по-зле от останалите в общността.

От началото на мандата си винаги съм се стремила механизмът да бъде възможно най-конкретен, с точни времеви показатели и така България и Румъния да бъдат наясно какво да правят и в какви срокове. В последните доклади по механизма комисията много ясно заяви, че очаква осезаеми и устойчиви резултати, както и че двете държави се движат в правилната посока. Имаме нужда от трайни резултати на място. Днешният доклад оценява състоянието на гражданското и търговското правосъдие, а механизмът има по-широк обхват, добави Юрова.

Тя посочи, цитирана от кореспондента на БТА, че това може да се използва като добър пример при следващата оценка по механизма за сътрудничество и проверка.

Вера Йоурова коментира още, че ЕК очаква в България да види повече реформи и по-добър отговор от страна на правосъдието срещу организираната престъпност и прането на пари, както и по-ефикасни действия срещу корупцията. Прави се изводът, че България продължава да има най-­големия брой съдии спрямо населението и харчи значителен процент от БВП за правосъдната система. Това може да се дължи на недостатъчни технически средства и организация на съдебните дела, посочи Йоурова:

Когато видим, че в някои страни ­ членки има дълги съдебни процедури, вероятно те нямат достатъчен капацитет или нямат достатъчно добра организация на работата на съдиите и съдебните трибунали.

Освен българите недоверие в съдебните институции имат също словаците, естонците, унгарците, италианците, португалците и словенците, показва още т.нар. „Информационно табло на ЕС“ в областта на правосъдието.

Днес ЕК представи оценката си за ефикасността, качеството и независимостта на правосъдните системи на отделните държави в ЕС. Отчита се, че продължителността на производствата по граждански и търговски дела в ЕС намалява, включително в някои държави, чиито правосъдни системи са изправени пред предизвикателства.

Тази година за пръв път докладът съдържа оценка за това доколко лесно потребителите могат да получат достъп до правосъдие и какви са каналите, които те използват, за да подават жалби срещу дружества. За първи път се съдържат данни за продължителността на наказателните производства за престъпления, свързани с пране на пари.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук