Експерти от Фонда за безопасност на движението (AAA Foundation for Traffic Safety) проведоха изследване, чиято цел беше да покажат до каква степен мултимедийните системи в автомобила отвличат вниманието на шофьора.
Идеята на експеримента е била да се покаже, какво не трябва да прави човек, докато е зад волана. В изследването са участвали 30 модела, сред които Audi Q7, Cadillac XT5, Ford F-250, Infiniti Q50, Mazda3, Honda Civic и др, както и 24 шофьора. Тяхната задача е била да използват функциите на мултимедийна система при сколост до 40 км/ч, пише Automedia.
Оказва се, че най-безобидната функция на мултимедийната система е настройката на аудиото – промяна на нивото на звука или избор на друга радиостанция. Това се е превърнало в навик за повечето водачи и не изисква много време, стига самата система да не е с тъч-скрийн. Тогава възможността за отвличане на вниманието от пътя става по-голяма.
Най-опасна обаче се оказва именно навигацията на автомобила. По време на изследването се е оказало, че шофьорът губи средно по 40 секунди за нанасяне на промени в системата. При скорост от 40 км/ч автомобилът изминава около 400 метра за това време и отвличането на вниманието дори само за няколко секунди, може да бъде фатално.
По-малко концентрация от шофьора изисква функцията за изпрашане на SMS-съобщения. До голяма степен тя е улеснена с наличието на система за гласово управление, с каквато разполагат повечето съвременните автомобил, но дори и в такива случаи опасността от предизвикване на инцидент съществува.